• 17-02-2021
Krosno: "Online? Offline? Rodzinnie!" - bezpłatne warsztaty dla dzieci i rodziców KBP

Jak mądrze korzystać z nowych technologii i dbać o cyfrowy dobrostan? Krośnieńska Biblioteka Publiczna zaprasza na cykl bezpłatnych warsztatów dla dzieci i rodziców "Online? Offline? Rodzinnie!". Udział w spotkaniach warsztatowych pozwoli uczestnikom oswoić nowe technologie, mądrze towarzyszyć dziecku w odkrywaniu cyfrowego świata oraz zadbać o równowagę między spędzaniem czasu online i offline.

Program warsztatów:

Mój (nie)cyfrowy świat - zajęcia dla dzieci w wieku 6-10 lat / 24 lutego 2021 r., godz. 15.00-16.00

Jak wyglądał świat bez bez smartfona, komputera i Internetu? W jaki sposób mogę spędzać czas nie używając nowych technologii? W jaki sposób warto korzystać ze smartfona lub komputera? Między innymi na te pytania odpowiedzą uczestnicy zajęć "Mój (nie)cyfrowy świat".

Dzięki zajęciom dzieci:

•     poszerzą wiedzę na temat nowych technologii i ich wykorzystywania w codziennym życiu;
  •     zwrócą uwagę na to, że ich samopoczucie zależy od sposobu korzystania z nowych technologii;
  •     znajdą swoje ulubione sposoby na spędzenia czasu bez smartfona, komputera czy tabletu;
  •     znajdą sposoby na radzenie sobie z trudnymi emocjami związanymi z korzystaniem/nie korzystaniem z nowych technologii;
  •     będą wiedziały, jak zadbać o swój cyfrowy dobrostan – czyli równowagę między korzystaniem z nowych technologii, a spędzaniem czasu offline.

Smartfon marzeń - zajęcia dla dzieci w wieku 6-10 lat / 26 lutego 2021 r., godz. 15.00-16.00

Przydatne aplikacje, korzystanie z nowych technologii do komunikacji z innymi, zdobywania informacji czy zabawy, budowa i zasady działania smartfona –  podczas zajęć "Smartfon marzeń" skupimy się właśnie na takich zagadnieniach.

Dzięki zajęciom dzieci:

•     ustalą zasady korzystania z urządzeń mobilnych;
  •     poznają ciekawe aplikacje bezpieczne dla dzieci.

Internet bez hejtu – zajęcia dla dzieci w wieku 10-13 lat / 3 marca 2021 r., godz. 15.00-16.00

Jak reagować, kiedy my sami lub inne osoby są obrażane w Internecie? Jak nie rezygnować z tego co robimy i mówimy tylko ze względu na hejterów? Czym jest Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111? Między innymi na takie pytania odpowiedzą uczestnicy zajęć "Internet bez hejtu".

Dzięki zajęciom dzieci:

•     zastanowią się nad problem obrażania w Internecie;
  •     zapoznają się z pojęciami hejt i mowa nienawiści;
  •     poznają metody radzenia sobie z internetowym hejtem;
  •     sprawdzą w jaki sposób mogą poszukać wsparcia u osób dorosłych.

Rodzinny przewodnik po cyfrowym świecie - warsztat dla rodziców i opiekunów dzieci w wieku 5-11 lat / 5 marca 2021 r., godz. 18.00-20.00

"Mamo, jeszcze tylko jedna bajka …", "Dziś za karę nie grasz!", "Oddaj tablet, teraz moja kolej!" – czy te i podobne wypowiedzi są Ci znane? Kiedy dzieci zaczynają korzystać z nowych technologii rodzice napotykają wiele wyzwań. Jeżeli czujesz, że potrzebujesz wsparcia w tym zakresie – weź udział w warsztacie "Rodzinny przewodnik po cyfrowym świecie".

Warsztat będzie okazją do tego, aby spróbować odpowiedzieć na pytania:

•     jak korzysta się z nowych technologii w mojej rodzinie?
  •     kiedy i jak długo pozwolić dziecku korzystać ze tabletu/smartfona/komputera?
  •     jak sprawdzić, czy aplikacja nadaje się dla dziecka?
  •     jak wspierać aktywność fizyczną i dbać o oczy?
  •     jak przygotować dziecko na pierwszy smartfon?
  •     jak nie traktować tabletu/smartfona/komputera jako narzędzia nagrody i kary?
  •     w jaki sposób zbudować dobre nawyki u swojego dziecka?

W ramach warsztatów otrzymasz specjalne karty edukacyjne dla rodziców opracowane przez ekspertów w ramach Samsung CyfrOFFy kONtakt.

Wszystkie ww. zajęcia odbędą się online, na bezpłatnej platformie Zoom. Do uczestników zostanie wysłany link z instrukcją, jak dołączyć do spotkania. Udział w spotkaniu wymaga dostępu do komputera z Internetem, słuchawek (głośników) oraz mikrofonu.

Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Aby zapisać się na zajęcia należy wypełnić formularz dostępny na stronie KBP: https://www.kbp.krosno.pl/aktualnosc-751-online_offline_rodzinnie_jak_madrze.html

Warsztaty organizowane są w ramach akcji Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI), której inicjatorem jest Komisja Europejska i która od 2004 organizowana jest przez wiele państw z całego świata. DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.

Źródło: KBP

Czytany 59 razy Ostatnio zmieniany 22-02-2021