• 21-12-2020
Rzeszów: "Dziedzictwo Edwarda Janusza - rzeszowskiego fotografa" - nagranie prelekcji Rafała Kocoła Fot. WiMBP w Rzeszowie

16 grudnia 2020 r. dzięki Annie Kurowskiej z Filii nr 7 czytelnicy WiMBP mieli okazję przenieść się do czasów galicyjskich i razem z Rafałem Kocołem, kierownikiem Działu Historycznego Muzeum Okręgowego w Rzeszowie prześledzić losy Edwarda Janusza - słynnego fotografa z atelier przy ul. Sandomierskiej, autora tysięcy portretów mieszkańców Rzeszowa i okolic oraz nie mniej licznych zdjęć dokumentujących zmieniające się na przestrzeni lat (i wieków) miasto.

Opowieść Rafała Kocoła o lwowskim dzieciństwie "kronikarza codzienności" - Cesarsko Królewskiego Nadwornego Fotografa Edwarda Janusza, jego służbie w armii austro-węgierskiej, problemach zdrowotnych, pierwszych próbach fotograficznych i znajomości z Leopoldyną Krause z Raabs an der Thaya - właścicielką własnego atelier, późniejszą żoną i współpracowniczką - była bogato ilustrowana materiałami z muzealnej wystawy "Historia rodziny w kadrze zatrzymana", w tym unikatowymi zdjęciami i dokumentami udostępnionymi przez prawnuczkę fotografa, Elżbietę Kaliszewską.

Jak zapowiadał tytuł prelekcji - "Dziedzictwo Edwarda Janusza - rzeszowskiego fotografa" - poruszona została także kwestia spuścizny fotograficznej rodziny. Odkryte przypadkowo w 1997 roku archiwum zakładu Januszów liczące blisko 32 000 szklanych negatywów - jedno z największych w Polsce! - jest obecnie w posiadaniu Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, gdzie przechodzi systematyczną konserwację i powolną digitalizację. Część już zdigitalizowanych fotografii prezentowana jest na stronie Muzeum Historii Miasta Rzeszowa (zakładka E. Janusz).

Zainteresowanym fotograficznym kunsztem Edwarda Janusza polecamy także biblioteczną stronę "Przeszłość w pamiątkach ukryta" gromadzącą m.in. "janusze" z prywatnych albumów rzeszowian oraz wydane w ostatnich latach (i dostępne w naszych zbiorach) bogato ilustrowane publikacje: "Rzeszów galicyjski w obiektywie Edwarda Janusza" Małgorzaty Jarosińskiej, "Czas w kadrze zatrzymany. Edward Janusz i jego fotografie" Elżbiety Kaliszewskiej i Krystyny Krzysztofowicz, "Rzeszowianie - portret własny. Fotografie z kolekcji Edwarda Janusza w zbiorach Muzeum Okręgowego w Rzeszowie" w opracowaniu Marzeny Lorens, Eweliny Zatorskiej-Kocoł i Rafała Kocoła.

Zapis prelekcji dostępny jest na profilu WiMBP w serwisie YouTube:

Organizację spotkania dofinansowano w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2020 r.

Za jego realizację na platformie ClickMeeting odpowiadał Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych.

Marta Biały
Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych WiMBP w Rzeszowie