Rzeszów: Spotkanie online z Katarzyną Bereniką Miszczuk - relacja

• 12-11-2020
Rzeszów: Spotkanie online z Katarzyną Bereniką Miszczuk - relacja Fot. WiMBP w Rzeszowie

6 listopada 2020 r. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprosiła swoich czytelników na spotkanie z Katarzyną Bereniką Miszczuk. Była to prawdziwa gratka dla miłośników prozy pisarki, o co zadbała Justyna Dżbik-Kluge, prowadząca wywiad.

Rozmowa toczyła się wokół książki "Ja, ocalona", czwartej części serii diabelsko-anielskiej. Autorka przyznała, że miłośnicy jej twórczości nieustannie dopytywali, kiedy ukaże się kolejny tom przygód Wiktorii. Powrót do powieściowego świata sprzed dziesięciu lat z jednej strony był dla Miszczuk jak włożenie ulubionych butów, jednak z drugiej – stanowił wyzwanie. Pisarka zadawała sobie pytanie, czy uda się jej odtworzyć tamten język i sposób budowania narracji. Ostatecznie jednak uznała, że skoro ona jest o dziesięć lat bogatsza w doświadczenie, to jej bohaterowie również.

Katarzyna Berenika Miszczuk stwierdziła, że zżywa się ze swoimi bohaterami i nawet ci początkowo antypatyczni po czasie stają się jej bliscy. Jak stwierdziła, ogólną wizję książki ma przed rozpoczęciem pracy, ale w praktyce fabuła tworzy się sama, a dialogi są wynikiem jej "rozmów" z bohaterami. Na pytanie, czy nie boi się zadzierać z piekielnymi mocami, odpowiedziała, że wbrew pozorom jej piekło wcale nie jest atrakcyjnym miejscem – trafiają tam ludzie samotni i nieszczęśliwi.

Fani twórczości już mogą zacierać ręce, ponieważ w głowie pisarki kiełkują pomysły na kolejne książki. W planach ma powieść dla dzieci, której akcja dzieje się w świecie "Kwiatu paproci", horror z motywami żydowskimi o młodej rodzinie, która wyprowadza się do nawiedzonego domu, oraz wielką historię miłosną dziejącą się w różnym czasie i różnych miejscach na tle dziejów Europy.

Nagranie rozmowy dostępne jest na profilu WiMBP w serwisie YouTube:

Spotkanie odbyło się online na platformie internetowej ClickMeeting. Realizował je Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych WiMBP w Rzeszowie. Organizację wydarzenia dofinansowano w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2020 r.

Barbara Pawlikowska
Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych WiMBP w Rzeszowie