• 26-10-2020
Jasło: Folkowo, kolorowo i twórczo - relacja z warsztatów online z Marianną Oklejak Fot. MBP w Jaśle

24 października 2020 r. uczestnicy projektu "Jak Jan Szczepanik ubarwił świat?" realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle wzięli udział w warsztatach literacko-artystycznych online "Na ludowo" prowadzonych przez ilustratorkę Mariannę Oklejak. W domowym zaciszu przy wykorzystaniu pobranych wcześniej pakietów materiałów plastycznych, dzieci zgłębiały tajniki tradycji i sztuki ludowej oraz twórczo naśladowały inspiracje ilustratorki.

Podczas warsztatu "Cuda-wianki-wycinanki" dzieci poznały tradycyjne polskie wycinanki i ich typy. Stworzyły własne symetryczne wycinanki oraz oryginalne wzorzyste kompozycje. Warsztaty "Na głowie" pozwoliły z kolei poznać rozmaitość kształtów, stylów i zdobień nakryć głowy z regionów polski oraz zainspirowały do przygotowania własnych nakryć głowy. Warsztaty odbyły się na bazie książek Marianny Oklejak "Cuda wianki" oraz "Cuda niewidy" przedstawiających kolorowy świat polskiego folkloru.

Patronat medialny nad projektem objęły: Telewizja Jasło, Telewizja Obiektyw, Internetowa Telewizja Południe, Radio Trendy, Obiektyw Jasielski.

Partnerzy projektu: Jasielski Dom Kultury, Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle.

Projekt dofinansowany przez Fundację BGK w programie "Dzieci Kapitana Nemo" 2020.

MBP w Jaśle

Czytany 170 razy Ostatnio zmieniany 29-10-2020