Rzeszów: "Podkarpackie wędrówki z Arturem Andrusem" - relacja i nagranie

• 21-10-2020

20 października 2020 r. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprosiła swoich czytelników na wirtualną wędrówkę po Podkarpaciu w towarzystwie Artura Andrusa.

Ceniony dziennikarz, konferansjer, autor książek i artysta kabaretowy odpowiadając na pytania Jana Wolskiego przybliżył zgromadzonym przed ekranami gościom Solinę, Bóbrkę, Polańczyk, Sanok i Lesko swojego dzieciństwa i wczesnej młodości, wspominając m.in. naukę w szkole muzycznej, dziennikarstwo harcerskie czy działalność w klubie krótkofalarskim.

W dalszej części rozmowy nie zabrakło też reminiscencji z czasów studenckiej współpracy z Polskim Radiem Rzeszów (i niesztampowej studenckiej analizy twórczości Marii Konopnickiej) oraz anegdot i zakulisowych historii dotyczących realizowanego od 2015 roku cyklu filmowego "Z Andrusem po Galicji", w ramach którego Artur Andrus i Tomasz Paulukiewicz prezentują miasta niegdysiejszego zaboru austriackiego, ich specyficzny klimat, a także ludzi, którzy go tworzą. Cykl oparty jest na "Ilustrowanym przewodniku po Galicyi" Mieczysława Orłowicza (publikacja dostępna w Podkarpackiej Bibliotece Cyfrowej), a każdy odcinek kończy dedykowana danemu miejscu piosenka. Tak też - improwizowanym na prośbę czytelników tekstem ballady o Trzcianie i Cmolasie - zakończyło się spotkanie w WiMBP.

Nagranie rozmowy dostępne jest na profilu WiMBP w serwisie YouTube:

Organizację wydarzenia dofinansowano w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2020 r.

Spotkanie odbyło się online na platformie internetowej ClickMeeting. Realizował je Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych WiMBP w Rzeszowie.

WiMBP w Rzeszowie

Czytany 131 razy Ostatnio zmieniany 26-11-2020