Ustrzyki Dolne: Bibliobus dowiezie książki do wszystkich sołectw gminy

• 10-07-2020

Już wkrótce do wszystkich miejscowości w gminie Ustrzyki Dolne zawita obwoźna biblioteka. Będzie to autobus podarowany samorządowi Ustrzyk przez rzeszowski Zakład Karny, który nie tylko dowiezie mieszkańcom zamówione wcześniej przez internet lub telefon książki, ale też da możliwość wyboru lektur z półek zamontowanych w swoim wnętrzu.

Jak informują burmistrz Ustrzyk Dolnych, Bartosz Romowicz oraz dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ustrzykach Dolnych, Wojciech Domiszewski, bibliobus to tańsze rozwiązanie niż uruchamianie filii w każdej małej miejscowości. Pojazd z Zakładu Karnego udało się pozyskać nieodpłatnie, na podstawie złożonego wniosku. Dzięki mobilnej bibliotece łatwiejszy dostęp do książek będą mieli mieszkańcy z 28 sołectw (filie ustrzyckiej PiMBP funkcjonują aktualnie w 7 miejscowościach); władze gminy planują, że bibliobus przyjedzie do każdego z nich dwa razy w miesiącu.

Bibliobusy funkcjonowały w naszym regionie w latach 80. XX wieku docierając m.in. do 30 miejscowości w powiecie krośnieńskim i jasielskim, a także w okolice Tarnobrzega. Więcej o podkarpackich bibliotekach na kółkach w tekście Dawida Iwańca.

Źródło: Wyborcza.pl Rzeszów ; Nowiny24

Czytany 189 razy Ostatnio zmieniany 10-07-2020