"Kompetentni - kreatywni - aktywni" - szkolenia dla bibliotekarzy z bibliotek publicznych woj. podkarpackiego

  • 09-06-2020
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • Wydrukuj
  • Email
  • Skomentuj jako pierwszy!
Qr Code

Od czerwca do listopada 2020 r. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie realizuje projekt szkoleniowy dla podkarpackich bibliotekarzy pn. "Kompetentni - kreatywni - aktywni" opracowany w Dziale Instrukcyjno-Metodycznym w ramach programu dotacyjnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Partnerstwo dla książki". Celem projektu jest umożliwienie bibliotekarzom podniesienia kompetencji osobistych, zawodowych i informatycznych, ułatwiających im m.in. skuteczniejsze działania w zakresie pracy z młodymi czytelnikami czy poszerzenie oferty bibliotecznej o nowe usługi dostosowane do ich potrzeb z zastosowaniem nowych technologii informacyjnych.

W ramach Projektu odbędzie się 6 szkoleń. Ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju i konieczność zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego uczestnikom i prowadzącym, 2 pierwsze szkolenia zrealizowane zostaną online, w formie webinariów. Terminy i formy realizacji kolejnych 4 szkoleń, planowanych w okresie wrzesień – listopad 2020 r. ustalone zostaną w drugiej połowie sierpnia br. Jeśli będzie taka możliwość, to będą to szkolenia tradycyjne – stacjonarne, w sali szkoleniowej WiMBP w Rzeszowie przy ul. Langiewicza 17. W przypadku dalszego zagrożenia zarażeniem koronawirusem, będą to szkolenia online.

Dzięki dotacji ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wszystkie szkolenia są dla uczestników bezpłatne. Biblioteki delegujące pokrywają jednak koszty dojazdów na szkolenia stacjonarne.  Uczestnikom organizatorzy zapewniają materiały szkoleniowe, certyfikaty potwierdzające uczestnictwo w szkoleniach oraz na szkoleniach stacjonarnych - wyżywienie ("przerwy kawowe", obiad), a w przypadku szkolenia dwudniowego również nocleg i kolację w trzygwiazdkowym hotelu Hetman, zlokalizowanym przy ul. Langiewicza 19A, w bliskim sąsiedztwie sali szkoleniowej. Nabór na szkolenia realizowany jest w bezpośrednim kontakcie z dyrektorami bibliotek publicznych woj. podkarpackiego, za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Szkolenie I.

"Jak dogadać się z nastolatkiem - warsztat dla bibliotekarzy z budowania relacji", szkolenie online /webinarium/ realizowane w dwóch częściach dla 15 osób.

Część I – 23 czerwca 2020 r. w godz. 13.00 – 15.30

Część II – 24 czerwca 2020 r. w godz. 13.00 – 15.30

Szkolenie z zakresu komunikacji społecznej, mające na celu wyposażenie bibliotekarzy w umiejętności porozumiewania się z współczesnym młodym czytelnikiem, funkcjonującym w świecie smartfonów i Internetu, posługującym się własnym językiem, często trudnym do zrozumienia dorosłemu. Zajęcia warsztatowe ułatwią uczestnikom poznanie świata nastolatka, spojrzenie jego oczami i zbudowanie mostów do bycia w relacji.

Prowadzący: Cecylia Bieganowska, socjoterapeuta i psychoterapeuta dzieci i młodzieży po Krakowskim Centrum Psychodynamicznym. Praktyk Racjonalnej Terapii Zachowania. Trener, fizjoterapeuta, międzynarodowo Certyfikowany Coach ICF i certyfikowany project manager IPMA D. Członek Zarządu Międzynarodowej Organizacji Twórców i Praktyków Treningu Zastępowania Agresji PREPSEC International. Od 2011 trener Treningu Zastępowania Agresji. Współprowadząca szkolenia dla pracowników SOS Wiosek Dziecięcych i certyfikowanych szkoleń trenerskich Treningu Zastępowania Agresji. Prowadziła zajęcia dla dzieci i młodzieży w świetlicy socjoterapeutycznej, w tym profilaktykę pierwszorzędową. Autorka programów szkoleniowych dla dzieci, młodzieży, dorosłych, a także dla biznesu i specjalistów branży medycznej. Autorka projektów edukacyjnych i rozwojowych. Wiceprezes Stowarzyszenia na rzecz Pomocy Psychoterapeutycznej, Rozwoju i Profilaktyki Zdrowia Psychicznego „Lecznica Dusz” skupia się na działaniu wspierającym rozwój interpersonalny, psychoterapię dzieci, młodzieży i osób dorosłych

Szkolenie II.

"Edukacja regionalna w bibliotece – jak zainteresować młode pokolenie lokalną historią", szkolenie online /webinarium/ realizowane w dwóch częściach dla 15 osób.

Część I – 2 lipca 2020 r. w godz. 12.00 – 14.30

Część II – 3 lipca 2020 r. w godz. 12.00 – 14.30

Uczestnicy szkolenia uzyskają wiedzę i umiejętności pozwalające realizować projekty i zajęcia z edukacji regionalnej dla dzieci i młodzieży, z wykorzystaniem nowych technologii oraz gier planszowych. Dowiedzą się jak aktywizować młodzież wykorzystując regionalne zbiory biblioteki i równocześnie popularyzować historię miejscowości i dorobek twórców pochodzących z regionu.

Prowadzący: Michał Szmaj, Pedagog i historyk-regionalista. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Harcerz. Od lat zajmuje się wychowaniem młodzieży za pomocą harcerskiej metody wychowawczej. Szkoli instruktorów harcerskich, kilka lat pracował z osobami niepełnosprawnymi. Twórca wielu gier terenowych oraz miejskich, mających na celu m.in. zachowanie i upowszechnianie dziedzictwa lokalnego. Lubi zarówno tworzyć gry jak i w nich uczestniczyć. Na co dzień pracuje w Ośrodku Kultury w Ostrzeszowie – małym miasteczku na południu Wielkopolski. Inicjator i koordynator wielu projektów społecznych i kulturalnych.

Szkolenie III.

"Library 2.0. Interaktywność i mobilność mediów a działalność informacyjna bibliotek", szkolenie jednodniowe, 6h, 15 osób.

Warsztaty z zakresu nowych technologii informatycznych w bibliotekach. Celem warsztatów jest charakterystyka i analiza zjawiska biblioteki drugiej generacji w kontekście działalności tradycyjnych instytucji bibliotecznych, ale także przygotowywanych przez nie cyfrowych projektów (np. cyfrowych bibliotek, archiwów, wystaw). W trakcie warsztatów uczestnicy nabędą wiedzę dotyczącą funkcjonowania biblioteki w świecie mediów społecznościowych, kultury konwergencji czy mobilnych urządzeń, treści i aplikacji. Zostaną przedstawione możliwości wykorzystania wybranych interaktywnych narzędzi, które pracownicy bibliotek mogą z powodzeniem wykorzystywać w ramach oferowanych przez te instytucje informacyjnych usług. Bibliotekarze podniosą swoje kompetencje w zakresie efektywnego wykorzystania narzędzi Web 2.0 oraz możliwości, jakie oferuje dzisiaj zjawisko mobilności urządzeń i aplikacji, ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania tych technologii w pracy z młodym czytelnikiem.

Prowadzący: Grzegorz Gmiterek, (doktor bibliologii i informatologii) adiunkt na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego; jego zainteresowania badawcze oscylują wokół problematyki dotyczącej wykorzystywania nowych technologii w instytucjach kultury i nauki (w tym szczególnie narzędzi i usług Web 2.0 oraz mobilnych urządzeń i aplikacji; autor kilkudziesięciu publikacji naukowych, w tym książki Biblioteka 2.0 Warszawa 2011.

Szkolenie IV.

"Nowoczesne formy promocji czytelnictwa: jak stworzyć i wypromować udane wydarzenie literackie, nie tylko dla młodych", szkolenie jednodniowe, 6h, 15 osób.

Szkolenie pozwoli uczestnikom, bibliotekarzom z bibliotek publicznych, wzmocnić swoje kompetencje w zakresie bycia także animatorem i menadżerem kultury, a równocześnie zapozna z nowymi pomysłami i rozwiązaniami, które okażą się przydatne przy planowaniu i realizacji przyszłych projektów.

Prowadzący: Iwona Haberny, laureatka nagrody Książka Roku IBBY 2017 w kategorii "Propagowanie czytelnictwa". Promocja książek zajmuje się od 23 lat, najpierw jako szef działów promocji w dużych wydawnictwach, a obecnie jako właścicielka agencji specjalizującej się w organizacji i promocji wydarzeń kulturalnych oraz prezes fundacji Bookowy Dom, której celem jest promocja kultury w środowiskach, gdzie dostęp do niej jest trudniejszy. Stworzyła i organizuje nagradzany Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej "Rabka Festival", który odbywa się w uzdrowisku specjalnie dedykowanym dzieciom.

V. Szkolenie

"Promocja usług bibliotecznych w przestrzeni wirtualnej", szkolenie jednodniowe, 6h, 15 osób.

Warsztaty dla bibliotekarzy z zakresu kształtowania umiejętności wykorzystywania nowych technologii w codziennej pracy biblioteki. Bibliotekarze dowiedzą się, jak przygotować plan promocji wydarzenia organizowanego przez bibliotekę̨, a w szczególności określić grupy odbiorców, opracować przekaz internetowy i skutecznie go wysłać. Poznają aplikacje internetowe, dobre przykłady stron internetowych i profili w mediach społecznościowych. Integralną częścią warsztatu będzie nauka pisania tekstów promocyjnych przeznaczonych do publikacji w Internecie oraz tajemnice przestrzeni wirtualnej.

Prowadzący: Grzegorz Winnicki, absolwent Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowo-Technicznej UMCS w Lublinie; doktorant w Instytucie Socjologii KUL JP II; od 2019 roku prowadzi zajęcia w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej KUL JP II (technologia informacyjna, warsztat fotograficzny i fotografia w komunikacji społecznej) i Instytucie KUL JP II (warsztaty animatora kultury, warsztaty medialne), Instruktor metodyczny Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie, Latarnik PCRS, certyfikowany Trener Narodowego Centrum Kultury.

VI. Szkolenie

"Tworzenie materiałów wizualnych przydatnych w pracy biblioteki z wykorzystaniem dostępnych w Internecie bezpłatnych programów graficznych", warsztaty komputerowe, dwudniowe, 2x 8h=16h, 15 osób.

Uczestnicy nabędą umiejętności tworzenia grafik, ikonografik, plakatów, ulotek, zaproszeń i innych materiałów graficznych przydatnych w pracy biblioteki, z wykorzystaniem dostępnych w sieci Internet, bezpłatnych programów graficznych.

Prowadzący: Tomasz Kasperczyk, grafik komputerowy, operator DTP, webmaster; realizuje projekty stron internetowych, animacji flashowych, prezentacji multimedialnych.

Koordynator projektu: Lucyna Kloczkowska,
Kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego WiMBP w Rzeszowie

Czytany 201 razy Ostatnio zmieniany 09-06-2020

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Galeria filmów

zobacz wszystkie

Galeria fotografii

Kalendarium imprez

Komunikator internetowy Napisz do nas... Wyślij