Kolbuszowa: Andrzej Jagodziński Podkarpackim Bibliotekarzem Roku 2019

• 15-04-2020
Kolbuszowa: Andrzej Jagodziński Podkarpackim Bibliotekarzem Roku 2019 Andrzej Jagodziński, PiMBP w Kolbuszowej

Andrzej Jagodziński, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kolbuszowej został wybrany Podkarpackim Bibliotekarzem Roku 2019. Wyboru wojewódzkich laureatów, którzy wyróżnili się  w roku ubiegłym swoimi dokonaniami, kompetencjami, kreatywnością i społeczną postawą dokonały kapituły konkursowe powołane przez regionalne zarządy okręgów Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Jak czytamy w informacji o laureatach, kierowana przez Andrzeja Jagodzińskiego Biblioteka harmonijnie łączy tradycję z nowoczesnością i jest rozpoznawalna w kraju. Placówka jest pionierem we wdrażaniu nowych technologii do pracy bibliotecznej, dba także o zachowanie i promowanie lokalnego dziedzictwa (wydała ponad 100 książek i albumów o historii i kulturze regionu, niewiele bibliotek może pochwalić się takim dorobkiem). Sukcesem Andrzeja Jagodzińskiego jest m.in. rewitalizacja niszczejącego budynku dawnej Synagogi, o co starał się od wielu lat. W 2016 r., z jego inicjatywy, MiPBP uzyskała na ten cel dofinansowanie w kwocie 1 992 674 zł., a budynek, jako wkład własny, został jej przekazany aktem notarialnym przez władze gminy i w 2019 r. przywrócony do działalności publicznej. Znalazły w nim siedzibę Galeria Miejska, Multimedialne Muzeum prezentujące historię Kolbuszowej i regionu, magazyn zbiorów regionalnych oraz sala przystosowana do organizacji różnorodnych imprez.

Andrzej Jagodziński będzie reprezentował Okręg Podkarpacki SBP w II turze Ogólnopolskiego Konkursu Bibliotekarz Roku 2019. Zwycięzcę całego konkursu poznamy 6 maja 2020 r.

Źródło: SBP