Rzeszów: "Poznajemy aplikacje Google" - relacja z warsztatów dla osób 55+

• 18-02-2020
Rzeszów: "Poznajemy aplikacje Google" - relacja z warsztatów dla osób 55+ Fot. WiMBP w Rzeszowie

14 lutego 2020 r. zakończyły się bezpłatne warsztaty komputerowe dla osób w wieku 55+ "Poznajemy aplikacje Google" realizowane przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie. To już kolejne tego typu kursy, które na przestrzeni kilku lat organizuje Biblioteka. Zajęcia mają na celu pomóc osobom starszym w pokonaniu barier świata cyfrowego i w nabyciu umiejętności swobodnego korzystania z nowych technologii.

Warsztaty prowadzone były od 21 stycznia br. i cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. W zajęciach uczestniczyły 54 osoby, podzielone na 4 grupy warsztatowe. W trakcie trwającego 2 dni szkolenia, kursanci poznali możliwości wybranych aplikacji oferowanych przez Google. Zakładali własne wirtualne konta, a następnie uczyli się, w jaki sposób korzystać z poczty elektronicznej, odbierać i wysyłać maile. Dowiedzieli się do czego służy kalendarz Google i jak wykorzystać jego funkcjonalności do planowania własnego czasu. Wśród omawianych aplikacji znalazły się również mapy oraz tłumacz Google.

Zajęcia w formie warsztatów prowadzone były na laptopach i tabletach. Uczestnicy szkolenia poznali, czym jest tablet oraz jakie są podstawowe zasady jego użytkowania. Nauczyli się obsługi ekranu dotykowego, nawiązywania połączenia z Internetem, wykonywania zdjęć i nagrań wideo. Poznali możliwości wbudowanych aplikacji i dowiedzieli się w jaki sposób samodzielnie pobrać i zainstalować nowe aplikacje oraz jak je odinstalować.

Dużym zainteresowaniem cieszył się temat dotyczący pracy w chmurze. Kursanci dowiedzieli się, jakie z niej płyną korzyści, nauczyli się tworzyć i edytować dokumenty, nad którymi prace zaczęli w standardowych aplikacjach i zapisali je na dysku w sieci. Przesyłali zdjęcia i pliki wideo na dysk w chmurze oraz udostępniali jego zawartość innym użytkownikom.

Zajęcia odbywały się w Pracowni szkoleniowej WiMBP w Rzeszowie przy ul. Dąbrowskiego 58a. Kursy prowadzili pracownicy Działu Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych WiMBP w Rzeszowie - Barbara Pitera i Janusz Haliniak.

Warsztaty "Poznajemy aplikacje Google" to pierwsze z planowanych w tym roku warsztatów komputerowych dla osób starszych, inaugurujące cykl pod nazwą "Aktywni cyfrowo 55+".

Barbara Pitera,
Janusz Haliniak