Jasło: Ferie w Baśniogrodzie - relacja z zajęć w MBP

• 28-01-2020
Jasło: Ferie w Baśniogrodzie - relacja z zajęć w MBP Fot. MBP w Jaśle

Tegoroczne spotkania feryjne w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle oraz we wszystkich filiach spędziliśmy w Baśniogrodzie. Poznaliśmy nieznane i mniej znane baśnie z różnych zakątków świata. Ich treść stanowiła kanwę do podróży w krainę wyobraźni i stworzenia własnych oryginalnych interpretacji.

Przyjrzeliśmy się bliżej kulturze walecznych Wikingów i wzięliśmy pod lupę pismo runiczne. Dowiedzieliśmy się kim są Kurdowie oraz gdzie leży ich państwo. Usłyszeliśmy urzekające opowieści Dengbeżów o sile i wytrwałości w dążeniu do realizacji marzeń. Wysłuchaliśmy tradycyjnej ukraińskiej baśni ludowej, która nauczyła nas, że jeśli się tylko chce, to miejsca wystarczy dla wszystkich. Wyczarowaliśmy wełniane wyklejanki - domki, w których zamieszkały zwierzęta różnej wielkości i gatunku. Odwiedziliśmy też krainę dobrych smoków, tańczących tygrysów i humorzastych duchów. Poznaliśmy chiński horoskop i stworzyliśmy barwne wachlarze.

Na wzór mody afrykańskiej stworzyliśmy biżuterię, a także instrumenty muzyczne używane przez górali. Zbadaliśmy tajemnice nietoperzy i niedźwiedzi polarnych, poszerzyliśmy wiedzę o wszechświecie, dowiedzieliśmy się kim są Inuici i Nanuk oraz jaką częścią garderoby jest mukluk i anorak. Zagraliśmy w kalambury i rozegraliśmy turniej kulkowy. Na koniec uczestnicy wcielili się w rolę bajarzy i za pomocą kredek, mazaków i farb wyczarowali magiczny Baśniogród.

Spotkania odbywały się w ramach kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom"  prowadzonej przez Fundację ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy realizując akcję "Całe Jasło czyta dzieciom".

MBP w Jaśle

Czytany 150 razy Ostatnio zmieniany 30-01-2020