• 16-12-2019
"Kompetencje - inspiracje - działania" - podsumowanie szkoleń dla podkarpackich bibliotekarzy Fot. WiMBP w Rzeszowie

Od maja do grudnia 2019 r. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie realizowała projekt szkoleniowy "Kompetencje - inspiracje - działania". Zgodnie z założeniami projektu, 90 bibliotekarzy z bibliotek publicznych woj. podkarpackiego uzyskało nowe umiejętności i podniosło swoje kompetencje osobiste, zawodowe i informatyczne, ułatwiające im skuteczniejsze działania w zakresie pracy z młodymi czytelnikami.

Uczestnicząc w zaproponowanych szkoleniach, bibliotekarze poznali m.in. zasady organizowania gier tematycznie związanych z przeszłością społeczności lokalnych, nabyli teoretyczną i praktyczną wiedzę z zakresu ewolucji i udostępniania książek elektronicznych, poznali tajniki grafiki komputerowej (nauczyli się np. tworzenia plakatów ulotek i innych materiałów graficznych przydatnych w pracy biblioteki), dowiedzieli się jak zwiększyć ruch na bibliotecznym Facebooku i wykorzystywać potencjał tego serwisu do promocji biblioteki. Poznali także sposoby wykorzystania nowych technologii do prowadzenia nowej formy pracy z młodymi czytelnikami i dowiedzieli się jak można promować działania biblioteczne oraz czytelnictwo wśród mieszkańców społeczności lokalnej poprzez angażowanie dużej liczby czytelników i wyjście z ofertą biblioteki poza jej mury.

W ramach projektu odbyło się 6 szkoleń (46 godzin dydaktycznych). Wszystkie szkolenia odbywały się w odpowiednio wyposażonej sali szkoleniowej WiMBP w Rzeszowie przy ul. Langiewicza 17. Realizowane były w formie warsztatów, prowadzonych z zastosowaniem aktywizujących metod pracy, przez profesjonalnych trenerów. Wszyscy uczestnicy otrzymali materiały szkoleniowe i zaświadczenia o ukończeniu szkolenia. Organizatorzy zapewnili także niezbędne noclegi, obiady i kolacje oraz poczęstunek w trakcie szkoleń.

Projekt "Kompetencje - inspiracje - działania" został przygotowany i zrealizowany przez pracowników Działu Instrukcyjno-Metodycznego WiMBP w Rzeszowie. Na jego realizację Biblioteka uzyskała dofinansowanie  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Dotacyjnego "Partnerstwo dla książki" w wysokości 16 380 zł. Wymagany wkład własny WiMBP w wysokości 8 500 zł pokryto dzięki uzyskaniu dotacji celowej ze środków budżetu woj. podkarpackiego. Łączna wartość Projektu – 24 880 zł.

Szczegółowe opisy relacje z poszczególnych szkoleń zamieszczono w zakładce Projektu na stronie WiMBP:

Lucyna Kloczkowska

koordynator projektu, kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego WiMBP w Rzeszowie