Rzeszów: "O finansach w bibliotece" - podsumowanie projektu w WiMBP

• 12-12-2019
Rzeszów: "O finansach w bibliotece" - podsumowanie projektu w WiMBP Fot. WiMBP w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie w 2019 r. przystąpiła po raz pierwszy do projektu z zakresu edukacji ekonomicznej "O finansach w bibliotece" Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego realizowanego we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim. W październiku i listopadzie w Bibliotece przeprowadzono cztery cykle bezpłatnych warsztatów. Ich uczestnikami były osoby w wieku 50+ z Rzeszowa i okolic, a trenerami Joanna Piller i Janusz Haliniak z Działu Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych WiMBP w Rzeszowie.

Rekrutacja uczestników, poprzedzona intensywną kampanią promująca projekt, prowadzona była już od czerwca 2019 roku. Efektem była grupa ponad 60. osób, które zostały podzielone na 4 zespoły warsztatowe. Dla osób, które posiadały słabą znajomość obsługi komputera przeprowadzono jednodniowy kurs przygotowawczy. Po zamknięciu naboru uczestników szkoleń, kolejnym etapem projektu "O finansach w bibliotece" było przeprowadzenie spotkań organizacyjnych, podczas których zaprezentowane zostały główne cele zajęć oraz ich organizatorzy, przedstawiono także trenerów, harmonogram i tematykę warsztatów. Prowadzący przekazali uczestnikom także hasła i loginy do portalu z kursem online, dzięki którym mogli dokonać rejestracji w serwisie szkoleniowym. Wszyscy kursanci otrzymali również materiały biurowe niezbędne podczas spotkań edukacyjnych. Aktywności uczestników wymagało dokonanie wyboru pięciu z dziesięciu tematycznych modułów kursu, które były szczególnie dla nich interesujące. Najczęściej wybierano moduły: "Bank przez Internet", "Bezpieczne finanse w sieci", "Płatności bezgotówkowe" i "Zakupy przez Internet". Z zainteresowaniem spotkały się też tematy "Zarabianie na emeryturze" oraz "Dziedziczenie". Na zakończenie każdego cyklu, trenerzy przekazali uczestnikom certyfikaty, "Miniporadniki dotyczące zarządzania finansami osobistymi" oraz nośniki pendrive z pakietem dodatkowych materiałów dotyczących kursu.

Pomimo dobrze przygotowanych i bogatych w informacje scenariuszy spotkań, WiMBP w Rzeszowie postanowiła wzbogacić warsztaty o dodatkowe elementy edukacyjne i atrakcje.

W grudniu, dla chętnych osób ze wszystkich czterech grup, Biblioteka zorganizowała wyjście do Narodowego Banku Polskiego - Oddziału w Rzeszowie i spotkanie z jego pracownikami - Moniką Mularz-Dobrowolską i Agnieszką Czuchrą. W czasie wizyty kursanci dowiedzieli się o misji i zadaniach NBP, zwiedzili minimuzeum bankowe, wystawę numizmatyczną związaną z historią "złotego" i wystawę "Wielcy polscy ekonomiści". Obejrzeli także pokaz dotyczący zabezpieczeń banknotów polskich oraz mieli możliwość wymiany zwykłych monet 2 i 5-złotowych na monety okazjonalne. Uczestnicy szkoleń mogli tez wziąć udział w spotkaniu z policjantami z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie - Karoliną Dykas i Jerzym Ossolińskim. Zajęcia miały na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa osób starszych oraz zwiększenie ich świadomości w zakresie różnego rodzaju zagrożeń, m.in. kradzieży kieszonkowych i "na wyrwę", oszustw "na wnuczka", "pracownika administracji" czy "gazownika", włamań do mieszkań i domów, nieuczciwych praktyk konsumenckich. Prelegenci w ciekawy sposób przedstawili tematy i odpowiadali na wszelkie nurtujące seniorów pytania. Na koniec spotkania, rozdali uczestnikom ulotki z przydatnymi informacjami i zaprezentowali ważne strony internetowe prowadzone przez Policję, poświęcone bezpieczeństwu. Dodatkową atrakcją na zakończenie był tradycyjny poczęstunek wzbogacony, tym razem, o specjalnie zamówione na tę okazję pyszne ciasto.

Zorganizowane w WiMBP w Rzeszowie warsztaty spotkały się z dużym zainteresowaniem i bardzo pozytywnym odbiorem osób uczestniczących. Dały możliwość wymiany doświadczeń oraz przekonania się, że technologia i finanse bardzo się ze sobą łączą i nie są "takie straszne jak je malują". Osoby starsze chętnie uczestniczyły we wszelkich proponowanych aktywnościach i były zainteresowane podnoszeniem swoich umiejętności. Poza celem dydaktycznym, warsztaty były też doskonałą okazją do integracji i nawiązania nowych znajomości zarówno dla uczestników, jak i dla prowadzących, oraz bardzo dobrym sposobem na aktywne spędzenie czasu. Kursanci wyrażali dużą wdzięczność, zadowolenie i chęć uczestniczenia w następnych organizowanych przez Bibliotekę szkoleniach. Mamy nadzieję, że kolejny rok przyniesie wiele ciekawych pomysłów i projektów. Pierwsze warsztaty komputerowe planujemy zorganizować już na początku nowego roku, dlatego zachęcamy osoby starsze do śledzenia aktualności na stronie internetowej Biblioteki, gdzie prezentowane będą zapowiedzi przygotowywanych zajęć.

Joanna Piller, Janusz Haliniak
Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych WiMBP