13. spotkanie moderatorów podkarpackich DKK - relacja

• 04-12-2019
13. spotkanie moderatorów podkarpackich DKK - relacja Fot. WiMBP w Rzeszowie

27 listopada 2019 r. w Sali Marszałkowskiej Hotelu Rzeszów odbyło się kolejne, 13.  już spotkanie moderatorów podkarpackich Dyskusyjnych Klubów Książki, będące posumowaniem działalności Klubów w 2019 roku. W spotkaniu zorganizowanym przez Dział Instrukcyjno - Metodyczny WiMBP w Rzeszowie uczestniczyło 75 bibliotekarzy z całego województwa.

Bibliotekarzy serdecznie powitała Barbara Chmura, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, która podziękowała zebranym za prowadzenie Klubów, rozbudzanie zainteresowań czytelniczych wśród  dzieci, młodzieży  i dorosłych, a także za propagowanie czytelnictwa w środowisku lokalnym. Spotkanie rozpoczęło się od nagrodzenia 3 Klubów, które w roku 2019 wykazały się dużą aktywnością. Były to DKK działające w Miejskiej Bibliotece Publicznej - Filii Nr 1 w Tarnobrzegu, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Przeworsku i w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Sieniawie. Moderatorom DKK: Annie Pałys, Halinie Jasnosz i Wioletcie Szewc,  dyrektor Barbara Chmura wręczyła czytniki ebooków Kindle Paperwhite 4. Wszyscy moderatorzy obecni na spotkaniu otrzymali kalendarze na 2020 rok, długopisy z logo DKK, a także materiały promocyjne i reklamowe niezbędne do prowadzenia DKK.

Kolejnym punktem spotkania był wykład Rafała Grzeni, literaturoznawcy krytyka literackiego, dziennikarza pt. "Literatura Bliskiego Wschodu - omówienie trendów, przegląd nowości". W swoim wystąpieniu prelegent przybliżył tematykę współczesnej  literatury krajów Bliskiego Wschodu, między innymi Libanu, Turcji, Egiptu, Izraela, Palestyny, Iranu, Syrii. Wymienił najważniejszych twórców i ich znaczące utwory. Następnie Małgorzata Mizyn z DKK w Cieszanowie, Katarzyna Żukowicz z DKK w Lubaczowie i Irena Szczypek z DKK w Chmielniku i w Zabratówce podzieliły się swoimi  doświadczeniami ze spotkań w Klubach ("Opowiem Wam o swoim Klubie"). Okazuje się, że Klubowicze nie tylko dużo czytają,  toczą gorące dyskusje, piszą recenzje z przeczytanych książek, uczestniczą w spotkaniach autorskich i wydarzeniach bibliotecznych, ale także pozyskują pieniądze na działalność Klubową czy polecają w radiu książki swoim rówieśnikom. Nowi moderatorzy, którzy dopiero dołączyli do projektu mieli okazję by  wzbogacić swoją wiedzę i podpatrzeć dobre praktyki, co będzie procentowało lepszymi spotkaniami i ciekawszymi dyskusjami.

Informację o działalności Dyskusyjnych Klubów Książki w województwie podkarpackim w 2019 r. oraz planach na 2020 r. przedstawiła Małgorzata Augustyn, koordynator wojewódzki DKK. W bibliotekach publicznych Podkarpacia w bieżącym roku działa 105 Dyskusyjnych Klubów Książki: 58 dla dorosłych czytelników i 47 dla dzieci i młodzieży, w 49 bibliotekach różnego stopnia organizacyjnego: od biblioteki wojewódzkiej po wiejskie filie biblioteczne. Projekt Instytutu Książki DKK realizowany przez WiMBP w Rzeszowie od 2007 roku, zyskał w 2019 roku kolejne biblioteki. Na liście klubowej pojawiły się biblioteki w: Komańczy, Narolu, Leżajsku - Giedlarowej, Rzepedzi.

Dyskusyjne Kluby Książki poprzez swoją działalność wspierają rozwój czytelnictwa wszystkich grup wiekowych oraz promują dobrą literaturę. Dla Klubowiczów i czytelników bibliotek zakupiono 1 100 nowych książek. Wyjątkowymi wydarzeniami w klubach są spotkania autorskie, na które czytelnicy czekają i do których starannie się przygotowują. Możliwość przedyskutowania z samym autorem problemów, jakie porusza w swoich książkach, to bezcenne i jedyne w swoim rodzaju doświadczenie, z którego podkarpaccy Klubowicze bardzo chętnie korzystają. W 2019 roku odbyło się 66 spotkań z m.in. Justyną Bednarek, Anną Bikont, Ewą Cielesz, Stefanem Dardą, Cezarym Harasimowiczem, Jackiem Hugo - Baderem, Wojciechem Jagielskim, Joanną Jagiełło, Iwoną Kienzler, Jackiem Komudą, Marią Krasowską, Jarosławem Kretem, Andrzejem Kruszewiczem, Joanną Krzyżanek, Danielem de Latour, Agnieszką Lingas - Łoniewską, Agnieszką Lis, Magdaleną Louis, Jakubem Małeckim, Marcinem Pałaszem, Renatą Piątkowską, Michałem Rusinkiem, Katarzyną Ryrych, Natalią Sońską, Filipem Springerem, Edytą Świętek, Małgorzatą Wardą, Karoliną Wilczyńską.

Małgorzata Augustyn, WiMBP w Rzeszowie

Czytany 32 razy Ostatnio zmieniany 13-12-2019