IX Ranking Bibliotek - MBP w Lubaczowie najlepsza na Podkarpaciu

• 29-11-2019
IX Ranking Bibliotek - MBP w Lubaczowie najlepsza na Podkarpaciu Instytut Książki

28 listopada 2019 r. w Pałacu Krasińskich w Warszawie odbyła się uroczysta gala IX Rankingu Bibliotek. Od 2011 roku Instytut Książki i dziennik "Rzeczpospolita" nagradzają samorządy za ich zaangażowanie w rozwój i dobre zarządzanie bibliotekami publicznymi. Organizatorom przyświeca idea, aby poprzez dobrze działającą bibliotekę wszyscy mieszkańcy otrzymali łatwy i całkowicie bezpłatny dostęp do literatury, wiedzy, nowych mediów i szeroko rozumianej kultury.

W 2019 r. zwyciężyła, podobnie jak przed dwoma laty, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin. Tuż za nią uplasował się zeszłoroczny triumfator, Sianów, który od lat utrzymuje się w ścisłej czołówce. Trzecie miejsce przypadło Bibliotece Publicznej Gminy Łomża z siedzibą w Podgórzu.

Wśród bibliotek – liderów Rankingu Bibliotek 2019 z woj. podkarpackiego znalazły się:

• Miejska Biblioteka Publiczna w Lubaczowie (14.miejsce w rankingu)
  • Gminna Biblioteka Publiczna w Boguchwale (17.miejsce w rankingu)
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie (19.miejsce w rankingu)
  • Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kolbuszowej (20.miejsce w rankingu)
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Stalowej Woli (23.miejsce w rankingu)
  • Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z siedz. w Szebniach (45.miejsce w rankingu)
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Łańcucie (54.miejsce w rankingu)
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle (73.miejsce w rankingu)
  • Gminne Centrum Kultury Biblioteka w Radomyślu nad Sanem (98.miejsce w rankingu)
  • Gminna Biblioteka Publiczna w Padwi Narodowej (118.miejsce w rankingu)
  • Gminny Ośrodek Kultury i Czytelnictwa w Skołyszynie (124.miejsce w rankingu)
  • Gminna Biblioteka Publiczna w Miejscu Piastowym (139.miejsce w rankingu)

Jak wyłoniono zwycięskie biblioteki? Wysłano ponad 2300 ankiet do wszystkich gmin wiejskich i miejsko-wiejskich oraz miast (z wykluczeniem miast na prawach powiatu). Uzyskano 760 odpowiedzi. Ankieta zawierała 26 pytań. Oceniała m.in. powierzchnię biblioteki i filii w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, średnie zatrudnienie w placówce, liczbę godzin otwarcia biblioteki, wielkość księgozbioru w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, wielkość księgozbioru nabytego w ciągu dziesięciu lat (jako procent całego zbioru) i zakupione nowe książki, dostępne dla czytelników tytuły prasowe, dostęp do nowych mediów oraz udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Pytano  także o alternatywne formy wypożyczania książek, dostępność ebooków, udział biblioteki w wydarzeniach ogólnopolskich promujących czytelnictwo oraz o nagrody i wyróżnienia branżowe otrzymane w 2018 r. Dodatkowe punkty można było uzyskać za działające przy bibliotece kółka czytelnicze, artystyczne czy literackie. Oprócz ankiet w opracowaniu rankingu wykorzystano również dane z Głównego Urzędu Statystycznego (m.in. o liczbie czytelników w bibliotece na 1000 mieszkańców oraz liczbie wypożyczonych książek przez jednego czytelnika w 2018 roku).

Więcej informacji nt. Rankingu Bibliotek na stronie Instytutu Książki oraz w dodatku specjalnym dziennika "Rzeczpospolita" nr 278 z dnia 29 listopada 2019 r.

Źródło: Instytut Książki ; Rynek Książki

Czytany 75 razy Ostatnio zmieniany 02-12-2019