• 25-11-2019
"Latająca Biblioteka Pomysłów II" - szkolenie dla podkarpackich bibliotekarzy pracujących z dziećmi Fot. WiMBP w Rzeszowie

21 listopada 2019 r. w sali szkoleniowej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przy ul. Langiewicza 17 odbyło się zorganizowane we współpracy z Wydawnictwem Dwie Siostry i Polską Sekcją IBBY szkolenie w ramach projektu "Latająca Biblioteka Pomysłów II", w którym wzięli udział bibliotekarze pracujący z dziećmi i młodzieżą w bibliotekach publicznych województwa podkarpackiego.

Uczestników spotkania powitała Lucyna Kloczkowska, kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego WiMBP w Rzeszowie przedstawiając program i cel szkolenia, którym było zaprezentowanie bibliotekarzom nowych trendów w literaturze dziecięcej i młodzieżowej oraz pomysłów na praktyczne wykorzystanie ich w pracy z młodymi czytelnikami.

Nika Jaworowska-Duchlińska, autorka i ilustratorka książek dla dzieci podczas warsztatów "Jak ugryźć książkę, czyli recepta na pomysłowe warsztaty artystyczno-edukacyjne z dziećmi" podzieliła się z uczestnikami swoimi sposobami na ciekawe, udane i twórcze zajęcia plastyczne dla dzieci. Przedstawiła różne przykłady form plastycznych książki, materiałów i technik do wykorzystania na zajęciach w bibliotece. Bibliotekarze podzieleni na grupy mieli za zadanie opracowanie scenariusza zajęć z dziećmi w oparciu o wybrane książki Wydawnictwa.

Małgorzata Gałysz-Wróbel z Wydawnictwa Dwie Siostry zaprezentowała nowości i zapowiedzi książkowe dla dzieci i młodzieży. Wśród nich serię dowcipnych książeczek dla maluchów z ruchomymi elementami ("To zależy", "Co porabiasz?", "Jak zasypiasz?", "Co to za smutna mina?"), ukraińską bajkę ludową ("Rękawiczka"), książki obrazkowe ("Powiedz to w mig", "Jej wysokość torebka", "Milion miliardów Świętych Mikołajów"), książki dla starszych przedszkolaków ("Awaria elektrowni", "Tato, ta ci się udała"), komiks o parkach narodowych ("Którędy do Yellowstone"), książkę o ludowych obyczajach ("Turonie, żandary, herody") oraz powieści dla młodzieży ("Tippi i ja", "Renomowany katalog Walker & Dawn").

Na zakończenie spotkania prof. Alicja Ungeheuer-Gołąb, badaczka literatury dziecięcej, wykładowca na Uniwersytecie Rzeszowskim omówiła przykłady książek dla dzieci i młodzieży, podejmujących trudne tematy. W prezentacji "Tabu w literaturze dziecięcej jako alternatywna forma wprowadzania dziecka we współczesną kulturę" przekonywała, że tematy trudne wynikają z ogromnej nieufności społecznej wobec tzw. zagadnień niedyskursywnych takich jak: śmierć, groza, wojna, płeć, przemoc, depresja rodzica, choroba, starość, samotność, wielokulturowość. Są one zazwyczaj przemilczane, wywołują nieufność, poczucie dyskomfortu, niechęć i lęk dorosłych. Tymczasem literatura poruszająca tematy tabu odgrywa ważną rolę w rozwoju małych odbiorców. Przede wszystkim oswaja i uwrażliwia dzieci i młodzież na tematy antropologicznie wrażliwe, nie mami młodych odbiorców wizją doskonałego świata, ale pokazuje codzienną rzeczywistość taką, jaka ona naprawdę jest.

Projekt "Latająca Biblioteka Pomysłów II" został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Małgorzata Sierżęga

Dział Instrukcyjno-Metodyczny WiMBP w Rzeszowie