Rzeszów: Ekslibrisy i zakładki do książek na warsztatach linorytu

• 27-11-2019
Rzeszów: Ekslibrisy i zakładki do książek na warsztatach linorytu Fot. WiMBP w Rzeszowie

23 listopada 2019 r. w budynku głównym WiMBP w Rzeszowie odbyły się kreatywne warsztaty plastyczne dla osób dorosłych poświęcone technice linorytu.

Tę niełatwą technikę graficzną przybliżyła uczestniczkom Anna Chruściel - plastyk, pedagog i animator kultury, wyjaśniając na wstępie, czym jest linoryt i jakie są etapy pracy przy tworzeniu grafiki linorytowej. Prowadząca warsztaty zaprezentowała także niezbędne narzędzia i materiały, które wykorzystuje się w tej technice.

Ze względu na miejsce, w którym odbywały się zajęcia, ich uczestniczki podjęły się wykonania linorytu w postaci ekslibrisu lub zakładki do książki. Pierwszym etapem było wykonanie ołówkiem na papierze, wymyślonego przez siebie rysunku, który następnie należało przenieść na linoleum. Najbardziej czasochłonną częścią pracy okazało się wykonanie matryc linorytów, które powstały dzięki wyżłobieniu w linoleum naniesionych szkiców. Wykorzystywano do tego celu różnej wielkości i kształtu dłuta (rylce), tak by wiernie odwzorować wszystkie szczegóły projektów.Tak wykonane matryce, dokładnie pokryte czarną farbą, posłużyły następnie do wytłoczenia na papierze odbitek wykonanych wcześniej rysunków. Na koniec zajęć zaprezentowane zostały wszystkie powstałe prace graficzne. Po jednym egzemplarzu każdej z nich autorki przekazały Bibliotece - jako pamiątkę inspirujących zajęć.

Fotogaleria: http://www.wimbp.rzeszow.pl/aktualnosci/art,4043,warsztaty-linorytu-w-wimbp-w-rzeszowie-relacja.html

Organizację warsztatów dofinansowano w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2019 rok.

Bożena Janda

WiMBP w Rzeszowie