Rzeszów: Spotkanie z Magdaleną Zawadzką - relacja

• 21-11-2019
Rzeszów: Spotkanie z Magdaleną Zawadzką - relacja Fot. WiMBP w Rzeszowie

Niezwykłe oblężenie przeżywała Wypożyczalnia Główna Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie w dniu 18 listopada 2019 r. za sprawą znakomitej aktorki i pisarki Magdaleny Zawadzkiej-Holoubek. Na trzy kwadranse przez rozpoczęciem spotkania autorskiego kilkudziesięcioosobowa grupa czytelników oczekująca na wejście do Wypożyczalni, entuzjastycznie witała Magdalenę Zawadzką zdążającą do biblioteki. Dziękowano za przyjęcie zaproszenia, przyjazd do Rzeszowa i serdecznie pozdrawiano.

Przewidywaliśmy taką sytuację, albowiem gość to legenda polskiego teatru, filmu, estrady, kabaretu, aktorka i autorka czterech książek: "Kij w mrowisko", "Gustaw i ja", "Taka jestem i już!" oraz "Moje szczęśliwe wyspy". Rolą Basi Jeziorkowskiej w "Panu Wołodyjowskim" zaskarbiła sobie ogromną sympatię Polaków. W dorobku artystycznym ma ponad 160 zagranych ról. Jest piewcą pamięci o zmarłym mężu Gustawie Holoubku. Jako aktorka nadal jest wielce aktywna, aktualnie występuje w pięciu spektaklach teatralnych: "Deprawator" na scenie Kameralnej Teatru Polskiego, "Pan Jowialski" w Teatrze Polonia, "Piękna Lucynda" w Teatrze 6 piętro, "Lilka, cud miłości" w Teatrze Ateneum i "Pocztówki z Europy" w Och Teatrze.

Spotkanie miało charakter rozmowy z prowadzącą wieczór autorski redaktor naczelną wydawnictwa Marginesy Hanną Mirską-Grudzińską. Magdalena Zawadzka ciekawie mówiła o swoim pisarstwie i aktorstwie, opowiadała anegdoty z życia związane z Jej roztargnieniem, wspominała męża także aktora Gustawa Holoubka, odpowiadała na pytania czytelników oraz przypomniała podróże, które są jej pasją, czego wyrazem jest książka "Moje szczęśliwe wyspy". Uczestnicy spotkania byli pod wielkim urokiem Magdaleny Zawadzkiej, jej klasy, kultury, urody, pięknej polszczyzny, znakomitej dykcji i intonacji, jak przystało na wielką aktorkę i damę.

Była możliwość zakupu książek Magdaleny Zawadzkiej, która sporo czasu poświęciła na wpisywanie dedykacji oraz na wspólne zdjęcia. Były wywiady dla Polskiego Radia i lokalnej prasy. W spotkaniu uczestniczyło 108 osób wypełniając wszystkie zakamarki wypożyczalni, nie wyłączając schodów, wiatrołapu i miejsc stojących. Organizator dziękuje za tak liczne przybycie i stworzenie aktywnej i wielce sympatycznej atmosfery. A Magdalenie Zawadzkiej i Hannie Mirskiej-Grudzińskiej za przyjęcie zaproszenia, wspaniałe opowieści oraz pokonanie trudów przyjazdu do Rzeszowa.

Impreza została sfinansowana ze środków Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2019.

Włodzimierz Ratyński - WiMBP w Rzeszowie