Rzeszów: Alina Bosak i Katrzyna Grzebyk o sekretnym życiu Rzeszowa

• 14-11-2019
Rzeszów: Alina Bosak i Katrzyna Grzebyk o sekretnym życiu Rzeszowa Fot. WiMBP w Rzeszowie

13 listopada 2019 r. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece w Rzeszowie odbyła się promocja książki "Sekrety Rzeszowa", której autorkami są rzeszowskie dziennikarki: Alina Bosak i Katarzyna Grzebyk. Najnowsza publikacja wydawnictwa Księży Młyn w niebanalny sposób ukazuje ciekawostki historyczne, kulturalne i obyczajowe Rzeszowa dołączając tym samym do cyklu obejmującego już ponad 30 miast z całej Polski.

Licznie przybyłych uczestników spotkania, wśród których pokaźne grono stanowili dziennikarze, regionaliści, przedstawiciele życia samorządowego, czytelnicy i przyjaciele Biblioteki, powitała Barbara Chmura - dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. Następnie rozmowę z autorkami prowadziła Aneta Gieroń - naczelna magazynu VIP Biznes&Styl, a fragmenty książki czytała Natalia Chrapek - dziennikarka magazynu VIP Biznes&Styl.

Alina Bosak i Katarzyna Grzebyk przybliżyły kulisy powstania książki, przyznając, że z premedytacją zastosowały formułę swoistego kolażu. Zestawiły 37 opowieści o Rzeszowie i jego mieszkańcach, z bogato udokumentowanymi materiałami archiwalnymi, w tym 260 fotografiami i wycinkami prasowymi. Książka zawiera mnóstwo mało znanych faktów, wzbogaconych anegdotami i historiami znanych osób związanych z Rzeszowem. W ten sposób powstała lektura, która zachęca do poznania przeszłości Rzeszowa, eksponując jego walory historyczne i turystyczne.

Uczestnicy spotkania zauważyli bogatą bibliografię i staranność dziennikarek w wyborze materiałów do "Sekretów Rzeszowa". Autorki przyznały, że często korzystały z Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej, prowadzonej przez WiMBP w Rzeszowie, nieoceniona była też pomoc regionalistów i prywatnych osób, które udostępniały im materiały ze swoich domowych archiwów. Na zakończenie autorki podpisywały swoją książkę i rozmawiały z czytelnikami o echach przeszłości naszego miasta, odbierając mnóstwo gratulacji.

Monika Ohar-Pawiak

WiMBP w Rzeszowie