Stalowa Wola: Rozmowy z Aleksandrą Ziółkowską-Boehm o Wańkowiczu i Ingrid Bergman

  • 08-11-2019
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • Wydrukuj
  • Email
  • Skomentuj jako pierwszy!
Qr Code
Stalowa Wola: Rozmowy z Aleksandrą Ziółkowską-Boehm o Wańkowiczu i Ingrid Bergman Fot. MBP w Stalowej Woli

7 listopada 2019 r. gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej im. M. Wańkowicza w Stalowej Woli była Aleksandra Ziółkowska-Boehm - reportażystka i pisarka, która od 1990 roku mieszka w Stanach Zjednoczonych.

Autorka od  wielu lat utrzymuje żywe kontakty z pracownikami MBP, a choć mieszka na stałe w USA, w Wilmington w stanie Delaware, niezmiernie interesuje się Stalową Wolą. Była to jej kolejna wizyta w  stalowowolskiej książnicy. Spotkanie, w którym uczestniczyła młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. KEN, stało się dla młodych ludzi okazją do bliższego poznania jej twórczości.

Pierwsza część spotkania była poświęcona Melchiorowi Wańkowiczowi, który jako pierwszy na kartach swojej książki "Sztafeta" opisywał budowę Zakładów Południowych i budowę osiedla Stalowa Wola. Jest patronem MBP, jedna z ulic w naszym mieście nosi jego imię. Pisarka opowiadała o swojej pracy z wielkim reportażystą (w latach 1972-1974 była jego asystentką). Wańkowicz zadedykował jej swoją ostatnią książkę "Karafka La Fontaine'a" i zapisał w testamencie swoje archiwum. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się jak doszło do współpracy z pisarzem, poznali wiele faktów z jego życia  m.in. sprawę procesu z 1964 r., opowieść o córkach, o tragicznej śmierci Krystyny Wańkowiczównej w czasie Powstania Warszawskiego. Aleksandra Ziółkowska-Boehm jest autorką kilku książek o Melchiorze Wańkowiczu ("Blisko Wańkowicza", "Na tropach Wańkowicza", uzupełnione wznowienie: "Na tropach Wańkowicza po latach", "Proces Melchiora Wańkowicza", "Druga bitwa o Monte Cassino i inne opowieści"; najnowsza  - "Wokół Wańkowicza" - przedstawia jego postać i twórczość rozszerzoną o nieznane fakty oparte na dokumentach  IPN-u).

Druga część spotkania poświęcona była bohaterom książek Aleksandry Ziółkowskiej-Boehm. Pisarka miała szczęście spotkać na swojej drodze niezwykłych ludzi o wspaniałych charakterach i wielkiej odwadze. Taką osobą była Kaja (Cezaria Iljin-Szymańska)  od "Radosława" (zgrupowanie AK "Radosław" w Powstaniu Warszawskim), Henryk Ossowski - adiutant Hubala i jego siostra Wanda Ossowska, Janusz Krasicki -  kontynuator rodzinnych tradycji lotniczych, Anna Bąkowska i jej córka Ewa - ostatnia spadkobierczyni dworu w Kraśnicy. Nie brakło też opowieści o książce "Otwarta rana Ameryki" , w której autorka opisuje  życie Indian w rezerwatach, indiańskich szyfrantów i stryja Korczaka Ziółkowskiego - rzeźbiarza, który w Południowej Dakocie rzeźbił w skałach pomnik wodza indiańskiego Szalonego Konia. Wspomniane zostały kulisy powstania książki o Ingrid Bergman, wspaniałej aktorce (prywatnie kuzynce męża pisarki - zmarłego 3 lata temu Normana Boehma). Etyczne aspekty pisarstwa i  dylematy pisarzy Aleksandra Ziółkowska omówiła na podstawie swojej nowej książki "Pisarskie delicje".

Na koniec spotkania były pytania i indywidualne rozmowy oraz możliwość zdobycia autografu.

MBP w Stalowej Woli

 

 

 

 

 

Czytany 256 razy Ostatnio zmieniany 08-11-2019

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Galeria filmów

zobacz wszystkie

Galeria fotografii

Kalendarium imprez

Komunikator internetowy Napisz do nas... Wyślij