• 06-11-2019
Jasło: "Poważamy mowę przodków" - VII dyktando regionalne "Jasielszczyzna zna polszczyznę" Fot. MBP w Jaśle

5 listopada 2019 r. miłośnicy języka polskiego uczestniczyli w VII dyktandzie regionalnym "Jasielszczyzna zna polszczyznę" zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle, w ramach projektu pn. "Dziedzictwo Niepodległej".

Tegoroczne jasielskie dyktando stało się okazją do bliższego zapoznania się z tradycyjną kulturą naszego regionu. Na moment przenieśliśmy się do pogórzańskiej drewnianej chaty u stóp Liwocza, aby wstąpić w gościnne progi "strażniczki obyczaju przodków wujenki Józefy". Przyjrzeć się tradycyjnym sprzętom i wysłuchać lokalnych opowieści. Dyktando przygotowane przez polonistkę Aleksandrę Dacyl, w każdym słowie ukazywało piękno i bogactwo języka polskiego, zwracając uwagę na to, że mowa ojczysta jest bardzo ważnym elementem naszego dziedzictwa kulturowego: "…nie robimy z gwary śmichów-chichów, ale poważamy mowę przodków, gdyż jej staropolskie brzmienie, mazurzenie i nieskażony zaśpiew to bezcenna spuścizna zamierzchłych czasów".

Podobnie do lat ubiegłych o godz. 10.00 w sali widowiskowej JDK zgromadzili się dzieci, młodzież oraz dorośli, chętni przystąpić do zmagań z zawiłościami ortografii. W wydarzeniu wzięli udział także przedstawiciele Urzędu Miasta w Jaśle, służb mundurowych, Jasielskiego Domu Kultury, oświaty oraz bibliotek. Dyrektor MBP w Jaśle Dorota Woźnica podkreśliła, że dyktando jako forma spotkania z językiem polskim cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Jasielszczyzny w różnym wieku. Wyraziła nadzieję na to, że w przyszłym roku spotkamy się również w tak licznym gronie aby pogłębiać naszą wiedzę i doskonalić poprawność językową.

Gościem specjalnym wydarzenia była Anna Broda - piosenkarka, cymbalistka, autorka tekstów, kompozytorka, współtwórczyni formacji Bractwo Ubogich i Kapeli Brodów. Wokalistka obdarzona niepowtarzalnym głosem, posługująca się techniką śpiewu "białego" tworząca różnorodną w formie, nieprzewidywalną w stylu, absolutnie unikalną muzykę, charakteryzującą się siłą słowa, magią nieoczywistej melodii.

Czas oczekiwania na werdykt jury w składzie: Aleksandra Dacyl - przewodnicząca, Renata Erban, Bożena Gogosz, Barbara Sokołowska, Anna Tyrpak, Bożena Dziadzio, Bożena Krzyżak, Małgorzata Kłusek oraz Anna Kamińska-Grzesiak, upłynął zebranym przy dźwiękach tradycyjnych ludowych instrumentów. Publiczność wysłuchała koncertu "Muzyka z Niedźwiedziej Krainy - ścieżki lokalnej tradycji", inspirowanego jasielskimi legendami i kulturą regionu. Artystka wykonała regionalne pogórzańskie przyśpiewki i ballady oraz nowo powstałe utwory, łączące w sobie elementy ludowej muzyki z przeszłości, teraźniejszości i nurtów przyszłości. Słowa pieśni wybrzmiewały przy akompaniamencie instrumentów takich, jak lira korbowa i cymbały.

Nagrody dla najlepszych znawców ortografii Jasielszczyzny wręczyły: Elwira Musiałowicz-Czech, zastępca Burmistrza Miasta Jasła oraz Dorota Woźnica, dyrektor MBP w Jaśle .

Współorganizatorem VII dyktanda regionalnego był Jasielski Dom Kultury.

Wydarzenie odbyło się w ramach projektu "Dziedzictwo Niepodległej", dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa".

Patronat medialny nad projektem objęły: Radio Trendy, TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Telewizja Obiektyw, Internetowa Telewizja Południe, Tygodnik Regionalny Nowe Podkarpacie, Telewizja Jasło, Fakty Jasielskie, Obiektyw Jasielski, Gazeta Codzienna Nowiny oraz portale internetowe: nowiny24.pl, twojejaslo.pl, terazjaslo.pl, jaslonet.pl, wirtualnejaslo.pl

Partnerzy projektu: Jasielski Dom Kultury, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Jaśle, Szkoła Podstawowa nr 4 w Jaśle.

MBP w Jaśle

Czytany 41 razy Ostatnio zmieniany 08-11-2019