Dębica: "Trendy współczesnego bibliotekarstwa w bibliotekach publicznych" - relacja z konferencji

• 14-10-2019
Dębica: "Trendy współczesnego bibliotekarstwa w bibliotekach publicznych" -  relacja z konferencji Fot. WiMBP w Rzeszowie

Tegoroczna dwudniowa konferencja dyrektorów bibliotek powiatowych, pełniących funkcje powiatowe i miejskich zlokalizowanych w siedzibach powiatów na terenie woj. podkarpackiego, odbyła się w dniach 10-11 października 2019 r. w Dębicy. Zorganizowana została przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie we współpracy z Zarządem Podkarpackiego Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w Dębicy. Konferencja przebiegała pod hasłem "Trendy współczesnego bibliotekarstwa w bibliotekach publicznych". Było to już dziesiąte, jubileuszowe, spotkanie dyrektorów największych bibliotek publicznych w regionie. Intencją organizatorów było swoiste podsumowanie dotychczasowych spotkań, a zarazem ukazanie jak zmieniają się współczesne biblioteki publiczne, także te z Podkarpacia, pod wpływem technologicznego postępu oraz innych form czytania i nowych wymagań użytkowników.

Uczestników przywitała, pełniąca rolę gospodarza spotkania, Marzena Kowalska, dyrektor MiPBP w Dębicy. Konferencję otworzyła Barbara Chmura, dyrektor WiMBP w Rzeszowie. Ciepłe słowa do uczestników konferencji skierował również Burmistrz Dębicy Mariusz Szewczyk, a także jego zastępca Maciej Małozięć odpowiedzialny m.in. za kulturę w mieście, podkreślając ważne znaczenie bibliotek w życiu społeczności lokalnej. Gościem konferencji była Przewodnicząca Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Warszawie, Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska. Konferencję prowadziła Lucyna Kloczkowska, kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego WiMBP w Rzeszowie. Obrady odbywały się w Sali konferencyjnej Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dębicy. Uczestnicy, zgodnie z programem, mieli możliwość zapoznania się z bardzo interesującymi i merytorycznie dobrze przygotowanymi prezentacjami:

• "Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich dla bibliotek publicznych - rzecznictwo, kształcenie, integracja, standaryzacja" – Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska, Przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich
  • "OMNIS - połączone katalogi", Barbara Morawiec, Biblioteka Narodowa w Warszawie
  • "Biblioteka Młodych" - Anna Gałgan, Miejska Biblioteka Publiczna im. Ł. Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu
  • "Biblioteki w środowisku interaktywnych i mobilnych technologi"i - dr Grzegorz Gmiterek, Uniwersytet Warszawski, Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii
  • "Nowe technologie informatyczne w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie" - Bożena Janda, kierownik Działu Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych WiMBP w Rzeszowie
  • "Oddział Edukacji Kulturalnej i Regionalnej wyzwaniem dla kolbuszowskiej biblioteki" – Andrzej D. Jagodziński, dyrektor MiPBP w Kolbuszowej
  • "Biblioteka w środowisku lokalnym. Z doświadczeń Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sanoku" – Leszek Puchała, dyrektor MBP im. Grzegorza z Sanoka w Sanoku.

Interesującym punktem programu konferencji były również dwugodzinne warsztaty z zakresu komunikacji społecznej - "Jak nie być "upiornym szefem". Rzecz o dobrej komunikacji", przeprowadzone, w atrakcyjnej dla uczestników formie, przez  doświadczoną trenerkę Magdalenę Miller.

Uczestnicy konferencji zwiedzili również Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Dębicy, mieszczącą się w odpowiednio przystosowanym, wyremontowanym i nowocześnie wyposażonym budynku dawnych koszar wojskowych. Po bibliotece oprowadzała dyrektor Marzena Kowalska, a kierownicy poszczególnych agend mówili o swojej codziennej działalność na rzecz użytkowników. Natomiast całokształt działalności biblioteki przedstawiła w formie prezentacji multimedialnej Magdalena Żmuda, instruktor dębickiej Biblioteki.

Dzięki uprzejmości gospodarzy, wszyscy chętni mieli okazję uczestniczyć także w wieczornym spacerze po centrum Dębicy. Po swoim mieście oprowadzał uczestników konferencji wiceburmistrz Maciej Małozięć, historyk z wykształcenia, który z pasją opowiadał o ciekawych miejscach i najważniejszych wydarzeniach z dziejów Dębicy. Spacer zakończyła wizyta w Zgromadzeniu Sióstr Służebniczek BDNP w Dębicy, które zaprezentowały interesujące zbiory swojej biblioteki, własne wydawnictwami oraz ciekawe eksponaty związane z działalnością edukacyjna i misyjną.

Lucyna Kloczkowska

Kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego WiMBP w Rzeszowie