Rzeszów: "O finansach… w bibliotece" - szkolenie podkarpackich bibliotekarzy

• 17-09-2019
Rzeszów: "O finansach… w bibliotece" - szkolenie podkarpackich bibliotekarzy Fot. WiMBP w Rzeszowie

Jak sobie radzić z różnym poziomem biegłości uczestników w obsłudze komputera? Jak wzmocnić swoje kompetencje jako prowadzących? Jak zaradzić ewentualnym "trudnym sytuacjom" podczas spotkań z seniorami? To tylko niektóre z tematów, z jakimi zmierzyli się uczestnicy szkolenia dla bibliotekarzy zorganizowanego 12 i 13 września 2019 r. w Rzeszowie w ramach 6. edycji projektu "O finansach… w bibliotece".

Bibliotekarze, pod okiem doświadczonych trenerek i edukatorek, a także zasłużonych w swoich środowiskach lokalnych działaczek społecznych, Karoliny Suskiej i Ewy Chromniak, uczyli się jak najefektywniej i komfortowo dla uczestników poprowadzić spotkania dla osób dorosłych (50+) w bibliotekach, aby dostarczyć nie tylko cennej wiedzy jak dbać o swoje finanse, ale też ośmielić do bezpiecznego korzystania z nowoczesnych technologii na co dzień.

W tegorocznej, 6. edycji projektu w naszym województwie uczestniczy 10 bibliotek:

W 6. podkarpackich bibliotekach realizujących projekt trwa jeszcze nabór uczestników na spotkania - zgłoszenia przyjmowane są w: Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łańcucie, Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jarosławiu, Miejskiej Bibliotece Publicznej w Cieszanowie, Bibliotece Publicznej w Radomyślu n. Sanem, Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kolbuszowej oraz w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie.

Spotkania w bibliotekach, w oparciu o kurs komputerowy będą dotyczyły m.in.:

•     zakładania i korzystania z e-konta,
  •     dokonywania przelewów przez Internet,
  •     sposobów ochrony dostępu do bankowości elektronicznej,
  •     bezpiecznego korzystania z kart płatniczych i bankomatów,
  •     bezpiecznych zakupów w sieci, praw konsumenta,
  •     kredytów i pożyczek,
  •     ubezpieczeń
  •     dziedziczenia.

Realizatorem projektu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a jego założenia są zgodne z celami Programu Rozwoju Bibliotek. Projekt "O finansach… w bibliotece - 6. edycja" jest realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Ewa Lelek

Koordynator Regionalny Projektu "O finansach… w bibliotece", WiMBP w Rzeszowie