• 22-09-2019
"Pierwsze czytanki dla..." przedszkolaków - wyprawki czytelnicze w podkarpackich bibliotekach http://wielki-czlowiek.pl/przedszkolaki/

Od września 2019 r. w ponad 5 200 bibliotekach publicznych w całej Polsce można odbierać Wyprawki Czytelnicze dla dzieci w wieku przedszkolnym (3-6 lat). Projekt realizowany jest przez Instytut Książki w ramach ogólnopolskiej kampanii "Mała książka - wielki człowiek" mającej zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem.

Każdy przedszkolak, który przyjdzie z rodzicem do biblioteki, otrzyma w prezencie niezwykłą książkę "Pierwsze czytanki dla…" dostosowaną pod względem formy i treści do jego potrzeb i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych. W starannie dobranym zestawie utworów wybitnych polskich poetów i pisarzy dziecięcych są zarówno pozycje klasyczne, jak i współczesne. W gronie autorów znajdziemy m.in. Joannę Papuzińską, Wandę Chotomską, Czesława Janczarskiego czy Hannę Januszewską. W  publikacji obecni są również Liliana Bardijewska, Zofia Stanecka, Anna Onichimowska, Małgorzata Strzałkowska, Adam Bahdaj, Michał Rusinek, Agnieszka Frączek, Joanna Kulmowa, Marcin Brykczyński, Jan Twardowski i Grzegorz Kasdepke – twórcy tak różni, jak różne są perspektywy spoglądania na świat – nieogarniony, a przy tym pociągający i pobudzający dziecięcą ciekawość. Całość została wzbogacona znakomitymi ilustracjami artysty Józefa Wilkonia.

W wyprawce dzieci otrzymają także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece Mały Czytelnik dostanie naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem, potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

W wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice i opiekunowie – przygotowana dla nich broszura "Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki" przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.

Celem programu "Mała książka - wielki człowiek" jest systemowa poprawa stanu czytelnictwa w  Polsce poprzez skoordynowane, wieloletnie działania na rzecz promocji, edukacji czytelniczej oraz kształtowania nawyku obcowania z książką od najmłodszych lat. Projekt ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek, które dzisiaj, poza udostępnianiem księgozbiorów, pełnią również funkcję nowoczesnych centrów kultury.

"Te działania mają charakter kompleksowy i są niezbędne do tego, by w obszarze czytelnictwa w  Polsce zaszły nie tylko zmiany znaczące, ale przede wszystkim trwałe" - mówi prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego. Podkreśla, że tym, co nadaje projektowi szczególne znaczenie, jest skierowanie go do najmłodszej grupy Polaków - dzieci już od pierwszych chwil ich życia aż do wieku szkolnego, a także jego ciągły charakter. Niezwykle istotny jest fakt, że nie jest to działanie jednorazowe. Podstawowym walorem projektu jest jego wieloetapowość i stałe wsparcie rozwoju czytelniczego dziecka od narodzin, przez okres przedszkolny, aż do pierwszych lat edukacji szkolnej, kiedy to młody czytelnik trafia - możemy mieć nadzieję, że już na stałe - do kultury czytelniczej. "Książeczki, dopasowane do danego etapu,  świetnie zilustrowane, "rosną" wraz z małym czytelnikiem i pomagają mu nie tylko rozwijać kompetencje czytelnicze, ale i zapoznawać się kolejno z najważniejszymi środowiskami i przestrzeniami książki: domem, biblioteką i szkołą" - mówi minister kultury.

W projekcie udział biorą biblioteki z następujących podkarpackich miejscowości: Albigowa, Bachórz, Baligród, Baranów Sandomierski, Basznia Dolna, Białobrzegi, Bircza, Boguchwała, Brzozów, Bukowsko, Chłopice, Chmielnik, Chorkówka, Cieszanów, Czarna, Czudec, Dębica, Dukla, Dydnia, Fredropol, Frysztak, Giedlarowa, Głogów Małopolski, Głuchów, Gorzyce, Grodzisko Dolne, Haczów, Handzlówka, Harasiuki, Hermanowice, Horyniec-Zdrój, Hyżne, Iwierzyce, Jarocin, Jarosław, Jasło, Jedlicze, Jeżowe, Jodłowa, Kolbuszowa, Kołaczyce, Komańcza, Korczyna, Kosina, Krasiczyn, Krasne, Krosno, Krościenko Wyżne, Krzywcza, Lesko, Lubaczów, Lubenia, Łańcut, Markowa, Miejsce Piastowe, Mielec, Narol, Nisko, Niwiska, Nowa Dęba, Nowa Sarzyna, Nozdrzec, Odrzykoń , Oleszyce, Olszanica, Ostrów, Pawłosiów, Polańczyk, Pruchnik, Przecław, Przemyśl, Przeworsk, Radomyśl nad Sanem, Radymno, Rakszawa, Rogóżno, Rokietnica, Ropczyce, Rudnik nad Sanem, Rymanów, Rzeszów, Sanok, Sieniawa, Skołyszyn, Sokołów Małopolski, Stalowa Wola, Stary Dzików, Stobierna, Strzyżów, Szebnie, Tarnobrzeg, Tarnowiec, Tryńcza, Trzciana, Tuszów Narodowy, Tyczyn, Ustrzyki Dolne, Wielopole Skrzyńskie, Wiśniowa, Zagórz, Zaklików, Zaleszany, Zarszyn, Zarzecze, Żołynia, Żurawica, Żyraków.

Kompletna lista bibliotek - uczestników akcji dostępna jest na stronie: http://wielki-czlowiek.pl/przedszkolaki/ (zakładka na dole strony).

Źródło: Instytut Książki

Czytany 253 razy Ostatnio zmieniany 25-09-2019