Jasło: Osiem nowel na 8 Narodowe Czytanie - relacja

• 10-09-2019
Jasło: Osiem nowel na 8 Narodowe Czytanie - relacja Fot. MBP w Jaśle

Tradycyjnie już pierwszy wrześniowy piątek upłynął mieszkańcom Jasła na lekturze dzieł wybitnych polskich pisarzy. Do wspólnego czytania w ramach miejskiej edycji ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie zaprosili jaślan: Miasto Jasło, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle, Jasielski Dom Kultury w Jaśle, Muzeum Regionalne w Jaśle.

Kanon lektur obejmował w tym roku tytuły takie jak: "Katarynka" Bolesława Prusa, "Mój ojciec wstępuje do strażaków" (ze zbioru: "Sanatorium pod Klepsydrą") Bruno Schulza, "Dym" Marii Konopnickiej, "Dobra Pani" Elizy Orzeszkowej, "Orka" Władysława Stanisława Reymonta, "Rozdzióbią nas kruki, wrony…" Stefana Żeromskiego, "Sachem" Henryka Sienkiewicza oraz "Sawa" (z cyklu: "Pamiątki Soplicy") Henryka Rzewuskiego. Jasielskie Narodowe Czytanie rozpoczęło wspólne czytanie "Katarynki" Bolesława Prusa. Nowelę zaprezentowali Burmistrz Miasta Jasła – Ryszard Pabian, Przewodniczący Rady Miasta Jasła – Henryk Rak, Zastępca Burmistrza Miasta Jasła  – Elwira Musiałowicz-Czech, Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta Jasła – Agata Koba oraz uczniowie jasielskich szkół podstawowych.

W trakcie wydarzenia młodzież wzięła udział w konkursie wiedzy o noweli Bolesława Prusa, w warsztatach plastycznych przygotowanych przez Muzeum Regionalne w Jaśle oraz w sesji zdjęciowej retro z rekwizytami nawiązującymi do poszczególnych utworów. Specjalnie na to wydarzenie została przygotowana okolicznościowa ekspozycja w postaci ośmiu stanowisk nawiązujących do tematyki czytanych nowel.  Po południu jaślanie mieli okazję obejrzeć impresję słowno-muzyczną "Wokół polskich nowel" w wykonaniu Sceny Słowa i Solistów Jasielskiego Domu Kultury. Wszystkie przyniesione przez mieszkańców egzemplarze nowel zostały opieczętowane pamiątkową pieczęcią, stworzoną specjalnie na tę okazję przez Kancelarię Prezydenta RP.

Tegoroczne lektury pomimo tego, że  reprezentują różne epoki i style – od romantyzmu po dwudziestolecie międzywojenne zostały na trwałe wpisane w historię polskiej literatury. Utwory te ukazują nie tylko piękno, bogactwo i plastyczność naszego języka ojczystego, ale również ważne dla naszych rodaków wartości. A sama akcja kolejny raz przypomina nam o potrzebie dbałości o polszczyznę i pokazuje jak ważną rolę odgrywa literatura w procesie wzmocnienia poczucia tożsamości narodowej oraz postaw obywatelskich.

We wspólne czytanie licznie włączyły się jasielskie szkoły podstawowe: Szkoła Podstawowa nr 1 w Jaśle, Szkoła Podstawowa nr 2 w Jaśle, Szkoła Podstawowa nr 4 w Jaśle, Szkoła Podstawowa nr 6 w Jaśle, Szkoła Podstawowa nr 7 w Jaśle, Szkoła Podstawowa nr 8  w Jaśle, Szkoła Podstawowa nr 10 w Jaśle, Szkoła Podstawowa nr 11 w Jaśle oraz Szkoła Podstawowa nr 12 w Jaśle. Wydarzenie pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej.

MBP w Jaśle

Czytany 95 razy Ostatnio zmieniany 16-09-2019