Mniej czytelników i wypożyczeń w podkarpackich bibliotekach - dane Urzędu Statystycznego w Rzeszowie

• 22-07-2019

Urząd Statystyczny w Rzeszowie opublikował zestawienie dotyczące bibliotek publicznych, księgozbiorów oraz czytelnictwa w województwie podkarpackim w 2018 roku. Wynika z niego, że w regionie zmniejszył się księgozbiór w bibliotekach publicznych. Mniej było również wypożyczeń na zewnątrz. Jednak pod względem wypożyczeń książek w przeliczeniu na jednego czytelnika, Podkarpacie nadal zajmowało wysokie miejsce wśród województw.

W 2018 roku na Podkarpaciu funkcjonowały 674 biblioteki i filie biblioteczne oraz 41 punktów bibliotecznych posiadające łącznie 8,5 mln woluminów. W ciągu 2018 roku 319,5 tys. czytelników wypożyczyło łącznie 5,9 mln książek. Na jednego czytelnika przypadało tym samym 18,6 woluminów - pod tym względem Podkarpacie wspólnie z województwem warmińsko-mazurskim zajmowało 6. miejsce wśród województw. Najwięcej wypożyczonych woluminów na jednego czytelnika przypadało w województwie świętokrzyskim – 19,7.

Ponad 80% wszystkich podkarpackich bibliotek i filii bibliotecznych znajdowało się na wsi (551 placówek). Posiadały one księgozbiór liczący 4,9 mln woluminów, a 128,7 tys. czytelników wypożyczyło w ciągu 2018 roku łącznie 2,4 mln woluminów. Najwięcej czytelników było w wieku 25-44 lata (81,7 tys. osób).

W ciągu roku 2018 podkarpackie biblioteki i ich filie wzbogaciły się o 262,2 tys. nowych pozycji. Należy jednak zaznaczyć, że ubytki w bibliotekach były większe niż wpływy i wyniosły 298,0 tys. pozycji.

W 2018 roku w porównaniu z 2017 rokiem księgozbiór w podkarpackich bibliotekach zmniejszył się o 35,6 tys. pozycji. Mniej było wypożyczeń woluminów (o 305 tys. pozycji), a liczba czytelników zmniejszyła się o 1,6 tys. osób.

Źródło: Urząd Statystyczny w Rzeszowie

Czytany 185 razy Ostatnio zmieniany 24-07-2019