Jasło: Spotkanie autorskie z Jakubem Małeckim - relacja

• 28-06-2019
Jasło: Spotkanie autorskie z Jakubem Małeckim - relacja Fot. MBP w Jaśle

Dyskusyjny Klub Książki "Liberatorium" Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle gościł 26 czerwca 2019 r. Jakuba Małeckiego, jednego z ważniejszych prozaików młodego pokolenia, autora "Dygotu", "Śladów", "Rdzy", "Nikt nie idzie".

Ciągle miał poczucie, że nie przystaje ani do środowiska w którym dorastał, ani do bankowych elit. Najbardziej spełnia się kiedy pisze książki. Zawsze dużo czytał i to mu dało solidny warsztat literacki.

Wciąż szuka doskonałości w tekście, choć nie w swoich bohaterach: "Szkoda czasu na bohatera, który jest doskonały".

Dużą wagę przykłada do rytmu, a matematyka i umiejętność logicznego myślenia wspomagają ten proces w warstwie formalnej. Jego powieści to historie prowincji, ale i wielkiego miasta pełnego samotnych ludzi, którzy nie potrafią się porozumieć. Prowincja z perspektywy Małeckiego to nie arkadia, ale miejsce gdzie nic się nie ukryje. Jest tam magia, duchy, rozległa, znamienna symbolika przestrzeni i przedmiotów - to swoisty genius loci, które autor sam namaszcza. Realizm magiczny podświadomie uobecnia się w jego prozie, mocno osadzonej w naszym klimacie i historycznej zawierusze. I właśnie ten melanż sprawia, że od jego książek nie można się oderwać. Małecki zaprasza czytelnika do gry uprawiając, jak w przypadku "Rdzy", literacki geocaching. Z artystycznym wyczuciem rysuje sceny rodzajowe, jak w obrazach holenderskich mistrzów, gdzie tylko pozornie nic się nie dzieje, a brak dynamizmu jest usprawiedliwiony.

Dyskusyjny Klub Książki "Liberatorium" Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle  uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem "Podkarpackie rozmowy o książkach". Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.

MBP w Jaśle

Czytany 194 razy Ostatnio zmieniany 01-07-2019