Warsztaty krytycznego pisania dla moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki w województwie podkarpackim

  • 05-06-2019
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • Wydrukuj
  • Email
  • Skomentuj jako pierwszy!
Qr Code
Warsztaty krytycznego pisania dla moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki w województwie podkarpackim Fot. WiMBP w Rzeszowie

"Komu przyda się tekst krytyczny? Jak napisać taki tekst, by stał się krytyką konstruktywną? Czy krytyka to wyrażenie własnej opinii, czy może merytoryczne odniesienie do słabości przedmiotu krytyki?" – to tylko niektóre dylematy i wątpliwości, o których mówił Jarosław Czechowicz podczas warsztatów krytycznego pisania.Warsztaty, z udziałem bibliotekarzy – moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki w województwie podkarpackim, odbyły się 4 czerwca 2019 roku w sali konferencyjnej w WiMBP w Rzeszowie.

Tekst krytyczny – jak podkreślał prowadzący – nie powinien zniechęcać do sięgnięcia po opisywany utwór, ale powinien być punktem wyjścia do dalszego krytycznego odbioru, "powinien wzbudzać krytyczną ciekawość odbiorcy".

Bibliotekarze otrzymali również kilka wskazówek, czego unikać w tekście krytycznym (m.in. "złośliwości, dygresji mających usatysfakcjonować piszącego, ale niewiele dających czytelnikowi, zbytniej pewności siebie, powtarzania argumentów innych krytykujących").

Jarosław Czechowicz, prowadząc warsztaty, opierał się przede wszystkim na swoich wieloletnich doświadczeniach w pisaniu tekstów krytycznych. Od dwunastu lat prowadzi blog Krytycznym okiem (http://krytycznymokiem.blogspot.com), jest niezależnym recenzentem, autorem książek "Rok w rozmowie. Pisarze krytycznym okiem", "Poza napisanym" i "Toksyczność".

Po części teoretycznej uczestnicy warsztatów musieli sami zmierzyć się z napisaniem tekstu krytycznego - według wytycznych z wykładu - z ostatnio przeczytanej książki. Każda z wypowiedzi, przygotowana przez bibliotekarzy, otrzymała merytoryczną ocenę prowadzącego warsztaty, ale także wywołała dyskusję wśród pozostałych uczestników warsztatów.

Małgorzata Augustyn, koordynator wojewodzki DKK

Czytany 325 razy Ostatnio zmieniany 10-06-2019

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Galeria filmów

zobacz wszystkie

Galeria fotografii

Kalendarium imprez

Komunikator internetowy Napisz do nas... Wyślij