Rzeszów: Głosowanie na PRZESTRZEŃ kultury w ramach projektu LECHSTARTER

• 15-04-2019
Rzeszów: Głosowanie na PRZESTRZEŃ kultury w ramach projektu LECHSTARTER Lechstarter

Od 15 kwietnia do 20 maja 2019 r. trwa ogólnopolskie głosowanie internetowe, w wyniku którego w Rzeszowie, już w te wakacje, może powstać oryginalna instalacja przestrzenna autorstwa Jakuba Szczęsnego, będąca otwartym miejscem kultury i relaksu. Do głosowania i wpływania na pozytywne zmiany w mieście mobilizuje mieszkańców Fundacja Rzeszowska.

- Chcemy dać mieszkańcom Rzeszowa PRZESTRZEŃ pełną możliwości, w której będą mogli się realizować i relaksować. Chcemy przestrzeni tętniącej życiem, bez nadęcia, funkcjonalnej, wpisującej się w tkankę miejską i z dobrą atmosferą, dlatego jako Fundacja Rzeszowska bierzemy udział w IV edycji programu LECHSTARTER. Wiemy, że musimy o nią zawalczyć, nie tylko jako aktywiści, ale jako wszyscy mieszkańcy - do boju stanęło 15 organizacji pozarządowych z całego kraju - tylko 3 z nich będą zwycięzcami i tylko wsparcie rzeszowskiej społeczności może sprawić, że instalacja Jakuba Szczęsnego powstanie akurat w naszym mieście - mówi Bartłomiej Gancarczyk, wiceprezes i  koordynator akcji ze strony Fundacji Rzeszowskiej.

LECHSTARTER to program, który od 3 lat realnie zmienia na lepsze przestrzenie miejskie przez aktywizację lokalnych mieszkańców. IV edycja programu przybrała nową formułę. Tym razem to Leszek - wraz z architektem Jakubem Szczęsnym i reporterem Filipem Springerem - wyszedł naprzeciw potrzebom mieszkańców i przygotował 3 wyjątkowe projekty miejskich PRZESTRZENI, które łączą w sobie wszystko, co najważniejsze: wspólne spędzanie czasu, kulturę, sztukę, nowoczesny i funkcjonalny design. Niezmienna pozostaje kwota, którą Leszek przeznacza na ich realizację - 1 000 000 zł.

Jakub Szczęsny jest jednym z najbardziej cenionych polskich architektów. Specjalizuje się w dziedzinie małych przestrzeni, jednak w jego portfolio znajdziemy prace na wielu skalach - od przedmiotu, przez budynek, aż po jego otoczenie. Jego Dom Kereta, uważany za najbardziej oryginalny projekt artystyczno-budowlany ostatnich lat, został włączony do stałej kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Przy tworzeniu projektu dla LECHSTARTERA wykorzystał swoje doświadczenie we współpracy z organizacjami pozarządowymi i stworzył oryginalny projekt modułowego obiektu, który można wpasować w różne konteksty przestrzenne, odpowiadając tym samym na potrzeby lokalnych społeczności. Pracownia SZCZ Jakuba Szczęsnego skupiła się na problematyce miast, którym brakuje miejsc dedykowanych ludziom. PRZESTRZEŃ ma być na to odpowiedzią. Będzie miejscem nie tylko do wypoczynku i oddechu od miejskiego zgiełku, ale również obiektem, w którym mieszkańcy zainspirują się do działania i będą mieli okazję tworzyć wydarzenia kulturalne i wymieniać się doświadczeniami. Otoczony zielenią obiekt będzie idealnym miejscem do zorganizowania kina letniego, wystawy czy zwykłego spotkania ze znajomymi. PRZESTRZEŃ KWADRATOWA to projekt instalacji, który został wybrany dla Rzeszowa w programie LECHSTARTERA. Ma kształt kwadratu z wewnętrznym dziedzińcem. Stalowa konstrukcja nadaje projektowi lekkości, natomiast geometryczne, materiałowe zadaszenie, to nie tylko element, który wyróżnia projekt, ale również zapewnia schronienie przed słońcem czy deszczem. Wykorzystanie nierdzewnych i przeciwdeszczowych komponentów umożliwia korzystanie z przestrzeni w każdych warunkach, a sama konserwacja instalacji jest łatwa w utrzymaniu.

- Do kwadratu wprowadzimy zieleń - rośliny będą piąć się po nylonowych linkach tworzących ścianki boczne. Zieleń dopełni też przestrzeń wokół konstrukcji. Będzie to idealne miejsce spotkań, warsztatów, prób. Zorganizujesz tu np. pokaz filmu czy koncert. Każdy chętny będzie mógł wykorzystać PRZESTRZEŃ na swoje pomysły - zachęca Bartłomiej Gancarczyk.

Aby w Rzeszowie powstała PRZESTRZEŃ KWADRATOWA konieczna jest mobilizacja mieszkańców w głosowaniu internetowym, które odbywać się będzie od 15 kwietnia (godz. 14:00) do 20 maja 2019 r. (godz. 14:00). Głosować należy codziennie oddając tylko jeden głos na dwa sposoby:

• na stronie programu lechstarter.pl wchodzimy w zakładkę GŁOSUJ i wybieramy miasto RZESZÓW. Po wyborze miasta, aby oddać głos, podajemy swój adres mailowy oraz zaznaczamy "Recaptche" (nie jestem robotem). Następnie klikamy w link weryfikacyjny, który otrzymaliśmy na wskazany przez nas adres mailowy;
  • za pomocą aplikacji na facebookowym profilu marki Lech, gdzie wybieramy z listy rozwijanej miasto RZESZÓW i klikamy GŁOSUJ.

Więcej informacji o akcji na stronie www.rzeszowska.org.pl/inicjatywy/lechstarter i www.lechstarter.pl.

Źródło: inf. prasowa

Czytany 231 razy Ostatnio zmieniany 16-04-2019