Rzeszów: Magdalena Louis w Wypożyczalni Głównej WiMBP - relacja

  • 02-04-2019
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • Wydrukuj
  • Email
  • Skomentuj jako pierwszy!
Qr Code
Rzeszów: Magdalena Louis w Wypożyczalni Głównej WiMBP - relacja Fot. WiMBP w Rzeszowie

Wypożyczalnia Główna Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przy ul. Dąbrowskiego 33A, 1 kwietnia 2019 r. zorganizowała spotkanie autorskie zapraszając znakomitego gościa - Magdalenę Louis. Rodowitą rzeszowiankę, dziennikarkę, pisarkę, tłumaczkę, menadżera, rzecznika prasowego Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania, organizatorkę Świątecznych Targów Książki.

W wielu powieściach, miejsce akcji umieściła w Rzeszowie albowiem lubi swoje rodzinne miasto i darzy go ogromnym sentymentem, o czym mówiła podczas spotkania. Jest absolwentką I LO, przez wiele lat mieszkała przy ulicy Dąbrowskiego, tutaj właśnie spędziła swoje dzieciństwo i młodość. Działalność pisarską rozpoczęła w 2004 roku od opowiadania "Studnia", które wybrano i nagrodzono w ogólnopolskim konkursie literackim "Pisz do Pilcha" spośród 3 tysięcy innych utworów. Organizatorem konkursu był tygodnik "Polityka". Wcześniej publikowała artykuły w "Tygodniku Żużlowym", "Speedway Star", "Evening Star", "Żużel", "Tempo". Jest autorką 5 powieści obyczajowych "Ślady hamowania" (2010), "Pola" (2011), "Kilka przypadków szczęśliwych" (2014), "Zaginione" (2016), "Sonia" (2019) i zbioru reportaży "Chcę wierzyć w waszą niewinność" (2018).

W roku 2011 została wyróżniona w konkursie "Świat Kobiety" organizowanym przez wydawnictwo Replika za powieść "Ślady hamowania", w 2013 roku otrzymała główną nagrodę czytelniczek na Festiwalu Literatury "Pióro i Pazur" w Suwałkach za powieść "Pola", a w roku 2015 nagrodę Złote Pióro przyznane przez Związek Literatów Polskich. Oddział w Rzeszowie, za powieść "Kilka przypadków szczęśliwych".

Przez kilkanaście lat mieszkała i pracowała w Wielkiej Brytanii jako tłumacz dla brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości, prowadziła także klub żużlowy Ipswich Witches.

Spotkanie z czytelnikami Wypożyczalni Głównej poświęcone było promocji nowej książki pt. "Sonia", ale był także czas na inne pytania, dotyczące życia i twórczości pisarki, zarówno od prowadzącego, jak i od publiczności. Magdalena Louis opowiadała o motywach i zdarzeniach, które skłoniły ją do napisania "Soni" i poruszenia trudnego tematu pedofilii oraz o jej odbiorcach. Powieść ma ciekawą formę albowiem jej narracja prowadzona jest z punktu widzenia siostry tytułowej bohaterki, a nie ofiary czy sprawcy, co było dotąd powszechnie stosowane przez autorów wielu książek o podobnej tematyce. Dużą zaletą powieści jest także brak opisów czynów pedofilskich. Ciekawym zabiegiem autorki było włączenie do powieści wątku amerykańskiego, który był plonem wspomnień z dwuletniego pobytu pisarki w Stanach  Zjednoczonych oraz dodatnie barwnej postaci Eli Srebro, która ma swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Ten wątek miał za zadanie złagodzenie i ocieplenie samego utworu, co pisarce udało się znakomicie.

Spotkanie w formie wywiadu prowadził Włodzimierz Ratyński. Dziękujemy Magdalenie Louis za przyjęcie zaproszenia i wielce interesujący przebieg wieczoru autorskiego.

Włodzimierz Ratyński

Czytany 439 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Galeria filmów

zobacz wszystkie

Galeria fotografii

Kalendarium imprez

Komunikator internetowy Napisz do nas... Wyślij