Rzeszów: Popołudnie z poezją Yousefa Sh'hadeha - relacja

  • 06-04-2019
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • Wydrukuj
  • Email
  • Skomentuj jako pierwszy!
Qr Code
Rzeszów: Popołudnie z poezją Yousefa Sh'hadeha - relacja Fot. WiMBP w Rzeszowie

4 kwietnia 2019 r. w budynku Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie odbyło się spotkanie z poetą Yousefem Sh'hadehem.

Yousef Sh'hadeh jest to niezwykła postać i wyjątkowa osobowość – w życiu nie zajmuje się wyłącznie poezją. Na co dzień pracuje w Katedrze Arabistyki Instytutu Orientalistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie gdzie naucza języka arabskiego oraz dialektu syro-palestyńskiego. Autor licznych publikacji z zakresu literaturoznawstwa i czterech monografii: "Powieści Ghassana Kanafiego. Bohaterowie, ich świat i nadzieje", "Syryjska powieść po roku 1961", "W świecie poezji 'Alego' Abd Allaha Khalify" oraz "Jednostka i społeczeństwo w powieściach pisarek syryjskich XX wieku" oraz trzech tomików poetyckich.

Przetłumaczył z arabskiego na język polski m.in. małą antologię wierszy "Moje serce potrafi - wiersze i obrazki świata arabskiego" oraz tomik wierszy kuwejckiej poetki Sadii Mufarreh "Moje marzenia zmalały pokornie". Ponadto przełożył na język arabski "Sonety krymskie" Adama Mickiewicza.

Spotkanie poprowadził dr Stanisław Dłuski z Instytutu Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego, a wiersze recytowali Ryszard Szetela oraz sam autor. Goście mieli wyjątkową okazję do wysłuchania wierszy palestyńskiego poety w jego ojczystym języku. Arabsko-polski przekład wzbudził zachwyt uczestników. Wszystkie zaprezentowane utwory pochodzą z najnowszego tomiku "Kiedyś motylami Galilei, kiedyś chmurami Karpat" Wydawnictwa Dar Attaouhidi.

Poezja Yousefa Sh'hadeha odczytuje się w sposób niezwykle rytmiczny. Utwory dotykają wrażeń zmysłowych, metafizycznych oraz symbolicznych, ale nie brakuje również odniesień do konkretnych postaci lub miejsc; poeta kilkakrotnie w swojej twórczości przedstawia także Rzeszów: "Aleja pod Kasztanami", "Pewnego rzeszowskiego poranka", "Lisia Góra", "Rzeszów". Pochyla się nad pytaniem o sens życia oraz waha się na szali twórczego niepokoju, odsłaniając przed swoimi odbiorcami głód prawd ostatecznych.

Serdecznie dziękujemy uczestnikom za inspirujący wieczór.

Katarzyna Błajdo

WiMBP w Rzeszowie

Czytany 529 razy Ostatnio zmieniany 06-04-2019

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Galeria filmów

zobacz wszystkie

Galeria fotografii

Kalendarium imprez

Komunikator internetowy Napisz do nas... Wyślij