Rzeszów: "Najdłuższa Książka Świata" po raz piąty - relacja z finału

  • 04-04-2019
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • Wydrukuj
  • Email
  • Skomentuj jako pierwszy!
Qr Code
Rzeszów: "Najdłuższa Książka Świata" po raz piąty - relacja z finału Fot. WiMBP w Rzeszowie

3 kwietnia 2019 roku na placu przy Fontannie Multimedialnej w Rzeszowie odbył się V finał akcji czytelniczej "Najdłuższa Książka Świata" organizowanej w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie – Filię nr 10 z inicjatywy Studenckiego Koła Naukowego Animatorów Kultury Literackiej przy Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Rzeszowskiego pod opieką prof. UR dr hab. Alicji Ungeheuer-Gołąb.

Akcja rozpoczęła się uroczystym powitaniem wszystkich zaangażowanych, a następnie gość specjalny – autorka książek dla dzieci Barbara Gawryluk, która przyjechała do nas aż z Krakowa i przywiozła wyjątkowe, pięknie ilustrowane książeczki wydane przez wydawnictwo Zielona Sowa - rozpoczęła swoje spotkanie autorskie. Dzieci aktywnie odpowiadały na pytania zadawane przez autorkę: odpowiedzi były błyskotliwe, a czasem zabawne i zaskakujące. Barbara Gawryluk przygotowała serię książeczek o wyjątkowych pieskach, które są najlepszymi przyjaciółmi ludzi nie tylko jako kompani do codziennych zabaw, ale jako psy ratunkowe, policyjne czy psy przewodnicy dla niewidomych i niepełnosprawnych.

W składaniu książki na placu obok rzeszowskiej Fontanny uczestniczyło 240 dzieci w wieku od 5 do 10 lat, ich opiekunowie, nauczyciele, bibliotekarze oraz blisko 90 studentek z Uniwersytetu Rzeszowskiego, które świetnie zajmowały się najmłodszymi, pomagając im w wiązaniu i układaniu prac. W tegorocznej edycji akcji złożono aż 1277 wspaniałych obrazów w formacie A3 przedstawiających ulubione, zwierzęce postacie z bajek wybranych autorów. Każda z ilustracji została wykonana w sposób staranny, a dzieci wykazały się olbrzymią kreatywnością, podejmując się różnych form warsztatu plastycznego. Złożona Książka liczyła prawie 474 metry długości, a cała Najdłuższa Książka Świata osiągnęła po piątej edycji długość 1253 metrów!

Wśród aktywnie zaangażowanych osób znaleźli się dzieci i nauczyciele z Szkół  Podstawowych nr 2, 29, 11, 28, 31, 30 oraz Publicznego Przedszkola nr 15, dzieci z Szkoły Podstawowej nr 8, które pomogły w wiązaniu Książki oraz młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie, która razem z Biblioteką oklejała prace przed Finałem.

Wszystkie dzieci zostaną nagrodzone przypinkami podarowanymi przez Departament Promocji i Współpracy Gospodarczej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. Otrzymają także okolicznościowe zakładki do książki oraz lizaki, natomiast nauczyciele oraz dyrektorzy przedszkoli i szkół pisemne podziękowania za udział w akcji. Do akcji przyłączyli się także przedstawiciele Urzędu Miasta Rzeszowa, Katarzyna Pawlak – Dyrektor Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta oraz Sławomir Gołąb – Radny Rady Miasta Rzeszowa oraz Członek Komisji Kultury i Promocji Miasta Rzeszowa.

Organizacja akcji dofinansowana została przez Gminę Miasto Rzeszów w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2019 r.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie składa ogromne podziękowania wszystkim uczestnikom i zaangażowanym.

Katarzyna Błajdo

WiMBP w Rzeszowie

 

Fotorelacje:

http://www.wimbp.rzeszow.pl/aktualnosci/art,3712,final-v-edycji-akcji-czytelniczej-dla-dzieci-najdluzsza-ksiazka-swiata-relacja.html

https://www.radio.rzeszow.pl/#ajx/wiadomosci/20601/w-rzeszowie-mamy-najdluzsza-ksiazke-swiata

https://www.biznesistyl.pl/kultura/ksiazka/8131_.html

Relacja TVP 3 Rzeszów:

https://rzeszow.tvp.pl/42039366/czytanie-rozwija-jezyk-i-wyobraznie-akcja-skladania-najdluzszej-ksiazki-swiata

"Najdłuższa Książka Świata" online:

http://www.wimbp.rzeszow.pl/aktualnosci/art,2198,najdluzsza-ksiazka-swiata-online.html

 

Czytany 488 razy Ostatnio zmieniany 04-04-2019

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Galeria filmów

zobacz wszystkie

Galeria fotografii

Kalendarium imprez

Komunikator internetowy Napisz do nas... Wyślij