Rzeszów: Jubileusz kwartalnika literackiego "Fraza" - zaproszenie

• 28-03-2019
Rzeszów: Jubileusz kwartalnika literackiego "Fraza"  - zaproszenie SLA "Fraza"

Stowarzyszenie Literacko-Artystyczne "Fraza" oraz Biuro Wystaw Artystycznych w Rzeszowie zapraszają 29 marca 2019 r. o godz. 17.00 na spotkanie "Sto "Fraz" a autorów jeszcze więcej" przygotowane z okazji jubileuszu ukazania się setnego numeru kwartalnika literackiego "Fraza". Spotkanie, które poprowadzi Adam Bienias odbędzie się w dolnej galerii BWA (ul. Jana III Sobieskiego 18).

"Fraza" to pismo o zasięgu ogólnopolskim, ukazujące się w Rzeszowie od października 1991 roku. Powstało z inicjatywy młodych pracowników naukowych Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie (obecnie Uniwersytet Rzeszowski), którzy w nowych warunkach ustrojowych dostrzegali szansę rozwoju życia literackiego w regionie. Od 1994 r. wydawcą "Frazy" jest Stowarzyszenie Literacko-Artystyczne "Fraza". Redaktorami naczelnymi pisma byli Andrzej Salnikow (1991-1995) i Stanisław Dłuski (1995-1998), od czerwca 1998 r. funkcję tę pełni Magdalena Rabizo-Birek, a w skład redakcji wchodzą m.in. Anna Jamrozek-Sowa, Zenon Ożóg, Janusz Pasterski i Jan Wolski.

Na łamach "Frazy" prezentowane są przekłady poezji, prozy i esejów, szkice o literaturze i sztuce współczesnej, recenzje nowości książkowych, omówienia ważnych wydarzeń życia kulturalnego regionu i Polski. Sporo miejsca zajmuje literatura powstająca poza krajem (redaktorzy pisma współpracują m.in. ze środowiskiem artystycznym Polonii kanadyjskiej), "Fraza" była też (i jest) miejscem debiutów poetyckich, prozatorskich, eseistycznych i krytycznych. Stałymi działami pisma są "Portrety" (prezentacje utworów poetyckich lub prozatorskich oraz odnoszących się do nich przekładów poetyckich, wywiadów, komentarzy), "Sztuka" (sylwetki wybitnych artystów regionu) czy "Tematy Wschodnie" (nawiązujące do geograficznej lokalizacji pisma, gdzie drukowane są teksty eseistyczne o problemach historycznych, socjologicznych i kulturowych pogranicza).

Zdigitalizowane wydania "Frazy" z lat 1991-2016 dostępne są online w Podkarpackiej Bibliotece Cyfrowej: https://www.pbc.rzeszow.pl/dlibra/publication/11813#structure

Więcej o piśmie i jego historii: http://fraza.univ.rzeszow.pl/ofrazie.php

Źródło: FB

Czytany 516 razy Ostatnio zmieniany 04-04-2019