Rzeszów: Spotkanie autorskie z Tanyą Valko - relacja

  • 29-01-2019
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • Wydrukuj
  • Email
  • Skomentuj jako pierwszy!
Qr Code
Rzeszów: Spotkanie autorskie z Tanyą Valko - relacja Fot. WiMBP w Rzeszowie

25 stycznia 2019 r. Filia nr 6 WiMBP w Rzeszowie miała przyjemność gościć Tanyę Valko – pisarkę, tłumaczkę, arabistkę, autorkę bestsellerowej "Arabskiej sagi" oraz "Azjatyckiej sagi".

W pierwszej części spotkania autorka nawiązała do swoich powieści, w których przybliżyła   świat arabski polskim czytelnikom. Przyznała, że osoby, które poznała podczas ponad 20-letniego pobytu w krajach muzułmańskich, były "motorem do napisania powieści". Autorka pokrótce przedstawiła problematykę swoich książek – realia życia społeczno-kulturowego w krajach arabskich, panujące tam zwyczaje, prawo szariatu, miejsce kobiet i dzieci w krajach muzułmańskich.

Pierwsza książka  zserii - "Arabska żona" - została wydana w 2010 r. i opisany w niej został związek Polki i Libijczyka. W kolejnych częściach znajdziemy kontynuację burzliwych, nierzadko tragicznych losów głównej bohaterki i jej rodziny. Akcja książek rozgrywa się w Libii, Ghanie, Arabii Saudyjskiej, ale także w Azji. W tych wszystkich miejscach autorka miała okazję żyć, mieszkać i pracować. Pisarka wspominała także o trzech ostatnich książkach: "Arabska krucjata". "Arabski mąż", "Arabski syn", które opowiadają o sytuacji na Bliskim Wschodzie i o aktualnych wydarzeniach – powstaniu samozwańczego kalifatu i tzw. "państwa islamskiego". Autorka zdradziła ponadto, że w kwietniu możemy spodziewać się na półkach księgarni kolejnego tomu arabskiej sagi ("Arabski raj"), w której znów przeniesiemy się do Libii.

W drugiej części spotkania czytelnicy chętnie zadawali autorce pytania – m.in. dlaczego pisze pod pseudonimem, jak to się stało, że wyjechała do krajów arabskich, czy była w nich szczęśliwa, pytali także o życie prywatne i zawodowe. Pisarka interesująco opowiadała o swoich doświadczeniach wynikających z życia w odmiennej kulturze, o niezwykłej gościnności, życzliwości i spontaniczności mieszkańców, o ulubionych miejscach i smakach. Przyznała, że to zdecydowanie "jej miejsca i jej klimaty". Czytelnicy w bezpośrednich rozmowach dziękowali autorce za spotkanie, za przybliżenie im tematyki orientu, przyznali, że czuli się jak na spotkaniu z podróżnikiem, który z niezwykłą pasją opowiada o ukochanych i drogich sercu miejscach.

Organizacja spotkania została dofinansowana przez Prezydenta Miasta Rzeszowa w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2019 r.

Natalia Szwedo

WiMBP w Rzeszowie

 

Czytany 477 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Galeria filmów

zobacz wszystkie

Galeria fotografii

Kalendarium imprez

Komunikator internetowy Napisz do nas... Wyślij