• 13-11-2018
Rzeszów: Wieczór autorski z Agnieszką Skowron-Wilusz i Januszem Pawlakiem - relacja Fot. WiMBP w Rzeszowie

7 listopada 2018 r. w Filii nr 13 WiMBP w Rzeszowie odbyło się spotkanie, które zgromadziło licznie mieszkańców Rzeszowa zainteresowanych wieczorem autorskim z Agnieszką Skowron-Wilusz i z Januszem Pawlakiem, twórcami książki "Rzeszowskie Piekiełko. ABC powojennych i PRL-owskich lokali". Dostępna od niedawna na rynku wydawniczym publikacja dotyczy przeszłości Rzeszowa, stanowi powtórkę z historii rozrywki miasta oraz jest znakomitym kompendium lokali gastronomiczno-rozrywkowych działających od zakończenia II wojny do 1989 roku.

Tytułowe "Piekiełko" - lokal mieszczący się w dawnym Hotelu Rzeszów - było miejscem znanym wszystkim, postrzeganym jako ekskluzywne, kultowe, dla wybranych. W książce przeczytamy nie tylko o nim, autorzy zabierają nas bowiem w sentymentalną podróż także po innych znanych lokalach. Gościmy w  rzeszowskiej Klubowej, gdzie pierwsze kroki stawiał Tadeusz Nalepa, zaglądamy do Hungarii, Kaprysu, Jutrzenki, wstępujemy na rurki ze śmietaną do Ewy, na punkowy koncert do Oto Chodzi w studenckim  klubie Akademii Rolniczej,  by w końcu zasiąść w Klubie Garnizonowym czy Tatarskiej. Zawarte w książce liczne wypowiedzi twórców szeroko pojętej rzeszowskiej kultury przypominają czytelnikowi ówczesne trendy muzyczne, programy estradowe, panującą modę, lokalne menu. Historia opowiedziana z humorem i  dystansem przenosi nas w tamte czasy. Czujemy klimat zadymionych kawiarni, popijamy wódkę zakąszając śledziem w śmietanie, umawiamy się na piwo lane z Leżajska przy muzyce z repertuaru Wodeckiego, Krawczyka, Meca czy Rosiewicza.

"Rzeszowskie Piekiełko. ABC powojennych i PRL-owskich lokali" to obszerny zbiór wspomnień i anegdot zebranych przez autorów podczas osobistych rozmów oraz archiwalnych wypowiedzi. Mamy okazję poznać  między innymi Czesława Nalepę - brata Tadeusza,  Jerzego Dynię - rzeszowskiego muzyka i dziennikarza radiowego, Tadeusza Karczmarza - muzyka i nauczyciela muzyki, Krzysztofa "Bufeta" Barę - wokalistę zespołu Wańka Wstańka oraz wielu innych.

Autorzy publikacji opowiedzieli nam o procesie twórczym, inspiracji oraz  źródłach informacji. Spotkanie początkowo miało charakter wywiadu, następnie przybrało formę luźnego dialogu, wymiany wspomnień, anegdot, przeważał wesoły nastrój, jednak momentami  bywało i nostalgicznie. Był czas na indywidualne rozmowy i autografy, oraz zakup książki.

Składamy serdeczne podziękowania bohaterom wieczoru: Agnieszce Skowron-Wilusz oraz Januszowi Pawlakowi za możliwość spotkania. Ukłony także w stronę sieci Księgarń Nova za pomoc w organizacji.

Beata Terlicka, Patrycja Solecka

WiMBP w Rzeszowie