Przemyśl: Forum Bibliotekarzy poświęcone nowym technologiom w bibliotece

  • 31-05-2015
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • Wydrukuj
  • Email
  • Skomentuj jako pierwszy!
Qr Code

27 maja 2015 roku w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. J.G.Pawlikowskiego w Przemyślu odbyło się XVII Forum Nauczycieli Bibliotekarzy.

Na zaproszenie bibliotekarzy przemyskich w Forum uczestniczyła Bożena Janda z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, która podczas wystąpienia omówiła problematykę usług online realizowanych przez biblioteki różnych typów.  Usługi online stanowią dzisiaj ważną część usług oferowanych przez biblioteki czytelnikom. Ich jakość, funkcjonalność i otwartość oraz społecznościowy charakter ma niezwykle istotne znaczenie dla użytkowników Internetu. Kreowanie bibliotecznych usług internetowych przez bibliotekarzy powinno uwzględniać potrzebę większej aktywności i kreatywności osób z nich korzystających. Stąd stosowanie np. rozwiązań „cloud computing” w systemach bibliotecznych oraz narzędzi kategoryzujących w nowoczesnych interfejsach www.

Ważną dzisiaj kwestią dla bibliotek jest otwarcie serwisów www na urządzenia mobilne, np. smartfony i iPady. Coraz częściej spotkać można dedykowane bądź responsywne wersje witryn bibliotecznych i katalogów online przygotowane dla systemów takich jak Android, Apple iOS, BlackBerry OS, Windows Mobile. Doskonałe zastosowanie na urządzeniach mobilnych znajdują QR-cody - podczas spotkania omówiono przykłady stosowania fotokodów w bibliotekach polskich i zagranicznych.

Z dużym zainteresowaniem bibliotekarzy spotkały się e-usługi, bazy danych, zasoby cyfrowe prezentowane w portalu E-biblioteka, m.in. multiwyszukiwarka, wirtualny doradca, audiobooki, muzyka online.

Prelegentka przedstawiła też możliwości jakie daje ten regionalny portal do promocji działań kulturalnych bibliotek różnych typów na Podkarpaciu oraz zaprosiła bibliotekarzy do współpracy w ramach nowego serwisu e-biblioteka.rzeszow.pl  

W Forum uczestniczyło ok. 30 bibliotekarzy z bibliotek pedagogicznych i szkolnych z powiatów regionu przemyskiego. 

Kolejne Forum poświęcone nowym technologiom odbędzie się w Przemyślu już jesienią br.

Inf. własna

Czytany 1119 razy Ostatnio zmieniany 31-05-2015

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Galeria filmów

zobacz wszystkie

Galeria fotografii

Kalendarium imprez

Komunikator internetowy Napisz do nas... Wyślij