Jasło: Biblioteka – wstąp i wybierz!

• 20-05-2015
Jasło: Biblioteka – wstąp i wybierz! Fot.: MBP w Jaśle

Spotkania z pisarką Tiną Oziewicz, odkrywanie Islandii z Jasielskim Klubem Podróżnika, akcja „Wyhaczona! Wybierz książkę” czy obrazkowy teatrzyk kamishibai dla przedszkolaków. To niektóre atrakcje, jakie czekały na uczestników XII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle. Podczas akcji odbywającej się pod hasłem „Wybieram bibliotekę!”, MBP w Jaśle odwiedziło ponad 580 osób.

Tegoroczne hasło dało możliwość podkreślenia tych działań biblioteki, które sprawiają, że jest miejscem potrzebnym oraz atrakcyjnym dla mieszkańców Jasła i regionu.

Na czytelników odwiedzających bibliotekę czekały inspirujące spotkania i aktywności. Miłośnicy sztuki 8 maja spotkali się z jasielską malarką Magdaleną Florczyk, która opowiedziała o inspiracjach i drodze twórczej. Uczniowie szkół podstawowych oraz członkowie Klubu Czytających Rodzin 11 i 12 maja spotkali się z pisarką Tiną Oziewicz, a fani podróży 13 maja wspólnie z Remigiuszem Gogoszem, odkryli uroki Islandii. Wśród spotkań nie zabrakło również akcentu regionalnego – 12 maja w Klubie Poetów i Twórców Ludowych Ziemi Jasielskiej „Michalina” odbyła się promocja tomiku Bernadety Samborskiej „Ogród Boży”. Natomiast czytelnicy odwiedzający Wypożyczalnię dla Dorosłych mogli wziąć udział w akcji „Wyhaczona! Wybierz książkę, którą polecili inni” i dołożyć do specjalnego książkowozu, swoją ulubioną lekturę lub wyszukać nowość książkową, wśród książek polecanych przez innych.

Jasielska edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek była również okazją do poznawania możliwości nowych technologii i wzmacniania kompetencji cyfrowych. 9 maja podczas akcji „Rany! Rety! Tablety!” dzieci, młodzież i osoby dorosłe uczyły się obsługi tabletów iPad Air, poznawały aplikacje w rzeczywistości rozszerzonej i podstawy kodowania. 12 i 15 maja seniorzy wzięli udział w warsztatach internetowych podczas, który sprawdzili jak wyszukiwać informacje, zapisywać potrzebne linki i podróżować taniej dzięki Internetowi.14 maja mali programiści – uczestnicy programu Mistrzowie Kodowania – przygotowywali projekt multimedialnej kartki na Dzień Mamy.

W ramach Tygodnia Bibliotek o kreatywne zajęcia dla czytelników w każdym wieku zadbały również biblioteczne filie. W Filii Nr 1 przedszkolaki obejrzały obrazkowy teatrzyk „Magiczny świat kamishibai”, dzieci w wieku 8-10 lat wzięły udział w zajęciach „czytanie na iPadzie!” a dzieci, rodzice i dziadkowie w międzypokoleniowych zajęciach „Pstryk Komiks!”.

Filia nr 2 zaprosiła: najmłodszych czytelników do literackich podróży po Europie „Co kraj to obyczaj”, dorosłych i seniorów na zajęcia z podstaw obsługi tabletów, a całe rodziny do zajęć edukacyjnych z twórczego recyklingu.

W Filii nr 3 dzieci wzięły udział w akustycznych zabawach „Bum Bum Rurki” oraz zajęciach architektonicznych „Wieża wiedzy” a dorośli i seniorzy poznawali przydatne aplikacje podczas zajęć „Wybieram tablet! Wirtualne spacery”.

MBP Jasło

Czytany 1124 razy Ostatnio zmieniany 20-05-2015