Stalowa Wola: Wspomnienie o żołnierzach wyklętych

  • 11-03-2015
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • Wydrukuj
  • Email
  • Skomentuj jako pierwszy!
Qr Code
Stalowa Wola: Wspomnienie o żołnierzach wyklętych Fot.: MBP Stalowa Wola

- Dla wielu młodych ludzi żołnierze wyklęci są archetypem buntu, dlatego chcą się z nimi identyfikować. Dla wyklętych Bóg, honor, ojczyzna nie były pustymi słowami. Myślę, że ta siła, którą mieli wyklęci, jest taką siłą zaraźliwą i stąd takie zainteresowanie u młodzieży – uważa Dionizy Garbacz, autor książki „Czas wyklętych”. Do prezentacji najnowszej książki stalowowolskiego regionalisty, doszło 10 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli.

Publikacja książki zbiegła się z data 1 marca, który uchwalono Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy wyklętych. Ta data nie jest przypadkowa. Dokładnie w tym dniu, w 1951 roku, w więzieniu na Mokotowie komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość. Ostatnie kierownictwo ogólnopolskiej konspiracji, kontynuującej, od czasów zakończenia wojny, dzieło Armii Krajowej.

Spotkanie z autorem „Czasu wyklętych” stało się okazją nie tylko do opowiedzenia o najnowszej publikacji – ale także do wspomnień o tych, którzy walczyli z Niemcami i z komunistami – podczas wojny i tuż po wojnie. Przywołano pamięć Michała Krupy, który ukrywał się aż do 1959 roku, Józefa Zadzierskiego czy Michała Oleksaka.

Każdy chętny mógł nabyć książki autora lub filmy DVD, które ten zrealizował wspólnie z TVK „Stella”.

- Prezentacja książki Dionizego Garbacza była pierwszą z cyklu spotkań z książką i historią, które planują wspólnie Miejska Biblioteka Publiczna im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli oraz Wydawnictwo „Sztafeta”. Kolejne będą o pochodzących z naszych stron żołnierzach, którzy walczyli pod Monte Cassino oraz o „Wołyniaku”. O ich terminach poinformujemy wkrótce – zadeklarowała na koniec Lilla Witkowska, prezes „Sztafety”.

Więcej zdjęć ze spotkania na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli.

Źródło: http://www.biblioteka.stalowawola.pl

Czytany 1319 razy Ostatnio zmieniany 11-03-2015

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Galeria filmów

zobacz wszystkie

Galeria fotografii

Kalendarium imprez

Komunikator internetowy Napisz do nas... Wyślij