Lubaczów: Promocja książki "Pamięć. Polscy uchodźcy na Węgrzech 1939-1946"

  • %AM, %08 %291 %2018 %07:%Nov
  • font size decrease font size decrease font size increase font size increase font size
  • Print
  • Email
  • Be the first to comment!
Qr Code
Lubaczów: Promocja książki "Pamięć. Polscy uchodźcy na Węgrzech 1939-1946" MBP w Lubaczowie

Miejska Biblioteka Publiczna im. W. Broniewskiego w Lubaczowie (ul. Kościuszki 18) zaprasza 8 listopada 2018 r. o godz. 17.00 na spotkanie promujące książkę "Pamięć. Polscy uchodźcy na Węgrzech 1939-1946" Krystyny i Grzegorza Łubczyków.

Krystyna i Grzegorz Łubczykowie:

"Historia, której poświęciliśmy trzy tomy dwujęzycznego (jj. polski i węgierski) albumu PAMIĘĆ / EMLÉKEZÉS Polscy uchodźcy na Węgrzech 1939-1946 zaczęła się 18 września 1939 roku, dzień po sowieckiej agresji na Polskę. Na tę wiadomość Węgrzy zareagowali błyskawicznie, otwierając swoją granicę na karpackich przełęczach. Umożliwili w ten sposób ewakuację polskiego wojska ze wschodnich rubieży Rzeczypospolitej. Przypomnijmy, do 29 września przeszło na Węgry ponad trzydzieści tysięcy uchodźców cywilnych i dziewięćdziesiąt tysięcy wojskowych, a wśród nich trzynastu generałów i kilka tysięcy oficerów. Mimo sojuszu, łączącego Królestwo Węgier z Niemcami, ówczesne władze polityczne i wojskowe z pełną odpowiedzialnością podjęły tę bezprecedensową decyzję. Był to akt ich wielkiej osobistej i politycznej odwagi, za którą później wielu zapłaciło wysoką cenę.

Fakt, że te ważne daty i polskie uchodźstwo nie znalazły miejsca w powszechnej świadomości powojennych pokoleń, zwłaszcza Polaków, ale również Węgrów, nie dawał nam spokoju. Chcieliśmy przywrócić pamięć o tych wydarzeniach, o wojennym pokoleniu Węgrów, którzy bez wahania pospieszyli Polakom z pomocą wtedy, kiedy najbardziej jej potrzebowali. 70. rocznica wybuchu wojny dała nam asumpt do opracowania dokumentalnego albumu, ukazującego niezwykłą historię uchodźstwa. Dedykowaliśmy go tym wszystkim węgierskim Przyjaciołom, którym uchodźcy tak wiele zawdzięczali. Pierwszy tom PAMIĘCI ukazał się w 2009 roku. Kolejny ujrzał światło dzienne trzy lata później (2012). Teraz (2015) oddajemy do rąk Czytelników trzeci tom.

Trylogia to wielowątkowa, ilustrowana opowieść o dolach i niedolach życia uchodźczego, o bohaterach tamtych wydarzeń, mężach stanu, osobistościach władz cywilnych, wojskowych, kościelnych i organizacji pomocowych, dzięki którym rzesze naszych rodaków znalazły schronienie i opiekę na czas wojny. To opowieść również o zwykłych ludziach z biednej węgierskiej prowincji, którzy żyli najbliżej Polaków, po sąsiedzku, czasem pod jednym dachem. Współczuli przybyszom i jak kto mógł, tak pomagał, z potrzeby serca

(...)

 

Nasza wędrówka śladami polskich uchodźców dobiegła końca. Była poruszająca i pouczająca. Historia, którą przedstawiliśmy, zawiera uniwersalne przesłanie o ludzkiej solidarności w obliczu zagrożenia, o honorze i odwadze, o wierności nadrzędnym wartościom. Będzie ono aktualne dopóty, dopóki toczyć się będą wojny.

Mamy nadzieję, że ten chlubny epizod w dziejach obu narodów w końcu znajdzie należne mu miejsce na kartach historii Polski".

Źródło: MBP w Lubaczowie

Read 353 times

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Video gallery

See all

Photo gallery

Calendar of events

Komunikator internetowy Napisz do nas... Wyślij