Zaktualizowane rekomendacje dot. bezpieczeństwa epidemicznego w bibliotekach

 • %AM, %18 %322 %2020 %08:%Oct
 • font size decrease font size decrease font size increase font size increase font size
 • Print
 • Email
 • Be the first to comment!
Qr Code

Biblioteka Narodowa przedstawiła zbiór zaktualizowanych po 16 października 2020 r. rekomendacji dotyczących bezpieczeństwa epidemicznego w bibliotekach, zwłaszcza organizacji imprez, spotkań i zebrań.

Ogólne zasady bezpieczeństwa

Należy stosować środki indywidualnej ochrony oraz przestrzegać podstawowych zasad takich jak:

 •     prawidłowe mycie rąk wodą z mydłem przez minimum 30 sekund,
 •     dezynfekowanie rąk,
 •     zasłanianie ust i nosa,
 •     unikanie dotykania twarzy (oczu, nosa, ust),
 •     zachowanie bezpiecznej odległości 1,5 m od innych osób,
 •     zwrócenie się o pomoc medyczną (najpierw telefonicznie) w przypadku zauważenia u siebie objawów choroby o charakterze wirusowym (gorączka, kaszel, trudności w oddychaniu).

W miarę możliwości nie rekomenduje się angażowania w prace wymagające bezpośredniego kontaktu z osobami z zewnątrz pracowników powyżej 60. roku życia oraz przewlekle chorych. Rekomendowane jest podtrzymywanie trybu pracy zdalnej, jeśli jest to możliwe, oraz ograniczanie bezpośrednich kontaktów na rzecz kontaktu e-mailowego, telefonicznego lub poprzez inne komunikatory. Pracownicy bibliotek powinni bezwzględnie stosować się do zasad profilaktycznych przedstawianych i aktualizowanych przez Główny Inspektorat Sanitarny i Ministerstwo Zdrowia. W sytuacji stwierdzenia zakażenia koronawirusem należy wdrożyć procedury przewidziane przez GIS.

Organizacja imprez, spotkań i zebrań

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16 października 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii ogranicza na terenie całego kraju liczbę uczestników zgromadzeń odpowiednio dla strefy czerwonej do 10 osób, żółtej do 25 osób. W przypadku imprez, spotkań i zebrań dla powiatów oznaczonych kolorem czerwonym do 10 osób i żółtym do 20 osób.

Biblioteka Narodowa rekomenduje bibliotekom w pierwszej kolejności organizowanie wydarzeń tylko w formie on-line; organizację wydarzeń na świeżym powietrzu oraz w przestrzeniach zamkniętych rekomeduje się tylko w tych miejscowościach, w których nie ma przypadków zakażeń koronawirusem. Obowiązują wówczas zasady reżimu sanitarnego określone w przepisach.

Szczegółowe informacje:
https://bn.org.pl/aktualnosci/4035-rekomendacje-bn-dotyczace-funkcjonowania-bibliotek-podczas-epidemii,-stan-na-19-pazdziernika-2020-roku.html

Źródło: SBP

Read 88 times

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Video gallery

See all

Photo gallery

Calendar of events

Komunikator internetowy Napisz do nas... Wyślij