Radek Rak laureatem Literackiej Nagrody Nike 2020

  • %AM, %05 %298 %2020 %08:%Oct
  • font size decrease font size decrease font size increase font size increase font size
  • Print
  • Email
  • Be the first to comment!
Qr Code

Zwycięzcą 24. edycji Nagrody Literackiej Nike został Radek Rak. Za najlepszą książkę roku jury uznało jego "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli".

Powieść Radka Raka pokazuje jak można ciekawie (również od strony języka) stworzyć baśniowo-mityczną opowieść na materiale historycznym i wokół takiej postaci jak Jakub Szela. "Baśń jest próbą stworzenia na nowo mitologii Galicji. Nie jest powieścią historyczną, i choć napisana z dużym szacunkiem dla ówczesnych realiów społecznych, obyczajowych i politycznych, to zawieszona pozostaje między historią a mitem". Przedstawia historię z punktu widzenia galicyjskich chłopów, wprowadzając czytelnika w świat wyobraźni ludowej pełen wiedźm, gadających zwierząt i duchów zmarłych.

Radek Rak, urodzony w 1987 roku w Dębicy, z zawodu jest lekarzem weterynarii i autorem trzech powieści. Za "Puste niebo" został nagrodzony Złotym Wyróżnieniem w Nagrodzie Literackiej im. Jerzego Żuławskiego i nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli" była też nominowana m.in. do Nagrody Literackiej "Gdynia", znalazła się także na liście 10 najlepszych książek roku dwumiesięcznika "Książki".

Laureatką nagrody Nike Czytelników "Gazety Wyborczej" została Joanna Gierak-Onoszko. Jej "27 śmierci Toby'ego Obeda" to zbiór opowieści tzw. ocaleńców, czyli potomków rdzennej ludności Kanady, przymusowo wychowywanych przez państwo i Kościół w szkołach z internatami. W swoim reportażu autorka kreśli obraz Kanady, który burzy nasze wyobrażenia o tym kraju.

Do tegorocznej Nagrody Nike nominowanych było siedem tytułów. Poza "Baśnią o wężowym sercu" były to: powieść "Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek" Filipa Zawady, esej "Pusty las" Moniki Sznajderman, "Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu" Piotra M. Majewskiego, biografia "Jaremianka” Agnieszki Daukszy, "27 śmierci Toby'ego Obeda" Joanny Gierak-Onoszko oraz "Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota" Pawła Reszki.

Ewa Ferenc, WiMBP w Rzeszowie

Read 132 times Last modified on %AM, %06 %305 %2020 %08:%Oct

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Video gallery

See all

Photo gallery

Calendar of events

Komunikator internetowy Napisz do nas... Wyślij