System RFID w Wypożyczalni Głównej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

 • %AM, %15 %041 %2014 %01:%Dec
 • font size decrease font size decrease font size increase font size increase font size
 • Print
 • Email
 • Be the first to comment!
Qr Code

W 2013 roku Wypożyczalnia Główna WiMBP w Rzeszowie przeszła kolejny etap informatyzacji.

Czytelnicy tej biblioteki mają możliwość korzystania z wielu nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań informatycznych opierających się na systemie zdalnej identyfikacji radiowej RFID.

Wypożyczalnia Główna WiMBP w Rzeszowie od wielu lat przoduje wśród placówek bibliotecznych stosujących nowoczesne technologie komputerowe. Posiada kompletny i wysokiej jakości katalog elektroniczny rejestrujący opisy książek, kartografii, audiobooków,  filmów i innych dokumentów zgromadzonych w bibliotece. Wszyscy czytelnicy tej biblioteki (ok. 10 tys. osób) zarejestrowani są w centralnej bazie danych czytelników WiMBP w Rzeszowie.

Wypożyczalnia Główna zautomatyzowała wszystkie procesy i czynności biblioteczne m.in. prowadzi elektroniczny system wypożyczeń i zwrotów egzemplarzy. Czytelnicy mogą korzystać z różnorodnych usług bibliotecznych i informacyjnych dostępnych również online w sieci internetowej. System informatyczny zapewnia użytkownikom między innymi możliwość:

 • rezerwowania egzemplarzy,
 • zamawiania książek i innych dokumentów,
 • sprawdzania stanu konta czytelniczego (wypożyczeń, rezerwacji, zamówień),
 • prolongowania egzemplarzy.

Biblioteczny system informatyczny posiada szerokie możliwości automatycznego powiadamiania czytelników biblioteki za pośrednictwem poczty elektronicznej m.in. o zbliżających się terminach zwrotu książek, tytułach książek przetrzymanych oraz o możliwości odbioru egzemplarzy, które wcześniej zostały zamówione przez czytelnika.

Osoby, które nie są jeszcze czytelnikami biblioteki, mogą wykorzystać możliwość wstępnego zapisu do biblioteki za pośrednictwem Internetu – samoobsługowy zdalny zapis do biblioteki pozwala na automatyczną rezerwację książek w bibliotece.

System RFID został wdrożony w Wypożyczalni Głównej WiMBP w Rzeszowie dzięki realizacji projektu „E-usługi w nowoczesnej bibliotece” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013. Celem projektu było wprowadzeniem nowych usług elektronicznych dla społeczności regionu.

Elementem nowego systemu RFID są m.in.: elektroniczne karty czytelnika, etykiety RFID wklejane w książkach i na płytach CD/DVD, bramki kontrolne, urządzenia samoobsługowe do samodzielnych wypożyczeń i zwrotów książek, czytniki kart zbliżeniowych, stanowiska do obsługi wypożyczalni przez bibliotekarzy.

Użytecznym i łatwym w obsłudze urządzeniem jest wrzutnia książek (trezor). Wrzutnia pozwala na samodzielne zwroty książek przez czytelników w dowolnym czasie przez 24 godziny na dobę. Dla wygody oraz zapewnienia  łatwego dostępu dla użytkowników wrzutnia została zamontowana (jako urządzenie zewnętrzne) obok wejścia do budynku Wypożyczalni i dzięki temu pozwala na oddawanie egzemplarzy również po zamknięciu biblioteki. Po wsunięciu książki do otworu wrzutni komputer sczytuje informację zapisaną w etykiecie RFID i dokonuje zwrotu książki z konta czytelnika. Książka  taśmociągiem wrzutni trafia do specjalnego wózka, a następnie przenoszona jest przez bibliotekarza na półkę biblioteczną.

Wrzutnia została tak skonfigurowana, aby pozwalała na zwroty egzemplarzy książek  wypożyczonych wyłącznie z Wypożyczalni Głównej. Posiadając zbliżeniową kartę czytelnika można dodatkowo, z panelu urządzenia, uzyskać wydruk potwierdzenia zwrotu książki z konta czytelnika, a także wydruk informacji o stanie wypożyczeń na koncie bibliotecznym.

Innym urządzeniem do samodzielnej obsługi przez czytelników jest stanowisko do wypożyczeń książek - self check. Urządzenie to zainstalowano na parterze Wypożyczalni Głównej. Czytnik RFID w self check’u w postaci specjalnej półki pozwala na jednoczesne wypożyczenie kilku książek. Ich lista pojawia się na ekranie monitora, a użycie karty bibliotecznej i wybranie przycisku „wypożycz” pozwala na przeniesienie ich na konto czytelnicze. Na monitorze urządzenia pojawią się informację o wszystkich egzemplarzach wypożyczonych z terminami ich zwrotu. Możliwe jest również wykonanie wydruków z potwierdzeniami dokonania wypożyczeń i informacją o stanie konta czytelnika.

Obsługa stanowisk samoobsługowych: wrzutni jak i self check’a jest bardzo prosta dzięki ekranom dotykowym i podpowiedziom, które wyświetlane są na monitorach tych urządzeń w języku polskim, angielskim i niemieckim.

Wszyscy czytelnicy Wypożyczalni Głównej jak również osoby obecnie zapisujące się do  biblioteki otrzymają nowe, zbliżeniowe karty czytelnika. Dzięki nim będą realizowane wypożyczenia i zwroty książek, również na stanowiskach samoobsługowych.

Grafika nowych kart czytelnika została zaprojektowana w Dziale Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych WiMBP w Rzeszowie i zawiera motywy rzeszowskie w postaci wizerunku takich obiektów jak: miejski ratusz, zamek, wieża kościoła farnego, pomnik Tadeusza Kościuszki czy budynek biblioteki przy ul. Sokoła. Karta posiada również kod kreskowy, dzięki któremu kartą tą mogą posługiwać się czytelnicy wypożyczając książki również w innych bibliotekach publicznych w mieście Rzeszowie. Karty wydawane są bezpłatnie wszystkim czytelnikom WiMBP w Rzeszowie.

Dla usprawnienia pracy bibliotekarzy w Wypożyczalni Głównej zainstalowano stanowiska obsługi wypożyczalni przy ladzie bibliotecznej składające się z elektronicznych czytników książek, czytników zbliżeniowych kart bibliotecznych oraz oprogramowania.

Dodatkową ochronę księgozbioru bibliotecznego zapewniają bramki kontrolno-raportujące oraz system monitoringu, na który składają się kamery, rejestrator obrazu i dedykowane oprogramowanie.

Zintegrowany z bramką elektroniczny licznik odwiedzin zlicza osoby przychodzące do biblioteki.

Wypożyczalnia Główna jest też miejscem, w którym można skorzystać bezpłatnie z bezprzewodowego Internetu. Dzięki instalacji urządzeń sieciowych i oprogramowania każdy czytelnik Wypożyczalni może bezpłatnie podłączyć własny laptop lub inne urządzenie przenośne do Internetu. Dostęp do sieci bezprzewodowej jest autoryzowany, a po niezbędny login i hasło należy zwrócić się do bibliotekarzy w Wypożyczalni Głównej.

W ramach projektu zakupiono też 6 nowych stanowisk komputerowych dla czytelników. Służą one użytkownikom do poszukiwania informacji, korzystania z Internetu oraz z pakietu biurowego MS Office.

Dzięki dużej pracy i zaangażowaniu bibliotekarzy oraz realizacji kilku projektów informatycznych Wypożyczalnia Główna WiMBP w Rzeszowie jest jedną z najlepiej skomputeryzowanych bibliotek publicznych.    

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do korzystania z szerokiej oferty usług, bogatego księgozbioru i nowych, informatycznych urządzeń samoobsługowych w Wypożyczalni Głównej przy ul. Dąbrowskiego 33a w Rzeszowie.

 • 001
 • 002
 • 003
 • 004
 • 005
 • 006
 • 007
 • 008
 • 009
 • 010
 • 011
 • 012
Read 9823 times

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Video gallery

See all

Photo gallery

Calendar of events

Komunikator internetowy Napisz do nas... Wyślij