Items filtered by date: September 2020

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie - Filia nr 4 zaprasza dzieci w wieku 7-15 lat do udziału w V edycji konkursu recytatorskiego online "Czarodziej Słowa" - "Kontemplując piękno krajobrazu".

Zadaniem konkursowym jest nagranie krótkiego filmiku z recytacją dowolnie wybranego wiersza polskiego poety o tematyce otaczającej nas przyrody.

Pracę konkursową należy przesłać w formie pliku MP4 za pośrednictwem portalu, którego adres podano w Regulaminie Konkursu, w terminie do 16 października 2020 r.

Regulamin konkursu:

http://www.wimbp.rzeszow.pl/aktualnosci/art,4262,kontemplujac-piekno-krajobrazu-v-edycja-konkursu-recytatorskiego-online-czarodziej-slowa-zaproszenie.html

WiMBP w Rzeszowie

%PM, %09 %708 %2020 %18:%Oct

Krosno: Jesienna Biesiada Poetycka

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza (ul. Kolejowa 1) i Klub Literacki w Krośnie zapraszają 9 października 2020 r. o godz. 18.00 do udziału w Jesiennej Biesiadzie Poetyckiej "Kobieta i mężczyzna - spotkanie z poezją miłosną".

W programie utwory Emily Dickinson, Williama Szekspira, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Wisławy Szymborskiej, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Charlesa Baudelaire'a, Thomasa Hardy'ego, Z.ygmunta Krasińskiego, Johna Donne'a w wykonaniu następujących artystów:

  • Dariusz Jakubowski - słowo
  • Katarzyna Thomas - sopran
  • Piotr Szafraniec - fortepian

Wstęp wolny; wydarzenie odbywa się w reżimie sanitarnym zgodnie z wytycznymi GIS.

Źródło: PIK

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Stalowej Woli zaprasza na spotkanie autorskie online z Panem Poetą i jego Ptasią Bandą. Autor opowie o swoich książkach, rytmie i niezwykłych instrumentach. A kto będzie towarzyszył Panu Poecie? Znani i lubiani bohaterowie książek - Kura, co tyła na diecie i Wróbel, co oćwierkał sąsiadów. Nagranie spotkania zostanie udostępnione 5 października 2020 r. o godz. 17.00 na stronie internetowej, kanale You Tube  i Facebooku Biblioteki.

Pan Poeta jest bajkopisarzem, który potrafi zrobić prawdziwe show, aby przekonać dzieci i rodziców, że dzieciństwo to najfajniejszy etap w życiu, a świat jest piękny, gdy potrafimy akceptować siebie oraz być szczerymi i życzliwymi dla innych.

Spotkanie online zostało zorganizowane w ramach zadania "Biblioteczne teatralia z wartościami w tle" w programie "Partnerstwo dla książki 2020" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury pod honorowym patronatem Lucjusza Nadbereżnego, Prezydenta Miasta Stalowej Woli.

MBP w Stalowej Woli

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza do udziału w Konkursie Poetyckim "O Pióro Pegaza 2020".

Konkurs ma charakter otwarty tj. skierowany jest zarówno do debiutantów, jak i twórców z dorobkiem literackim. Ogłoszony jest w ramach obchodów 100. lecia urodzin Jerzego Pleśniarowicza - poety, tłumacza literatury białoruskiej, rosyjskiej, ukraińskiej, słowackiej i czeskiej, reżysera teatralnego i radiowego, animatora kultury, "rzeszowianina z wyboru" stąd też jego przedmiotem jest stworzenie wiersza związanego tematycznie z postacią lub twórczością J. Pleśniarowicza.

Termin nadsyłania prac to 31 października 2020 r. - oceni je profesjonalne jury, a laureaci otrzymają nagrody pieniężne.

Regulamin konkursu oraz karty zgłoszenia do pobrania na stronie WiMBP w Rzeszowie:

http://www.wimbp.rzeszow.pl/aktualnosci/art,4216,konkurs-poetycki-o-pioro-pegaza-2020-zaproszenie-do-udzialu.html

Organizację Konkursu Poetyckiego "O Pióro Pegaza 2020" dofinansowano z Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego 2020 w ramach zadania "Biblioteka miejscem spotkań i kreatywności".

WiMBP w Rzeszowie

Miejska Biblioteka Publiczna w Stalowej Woli (ul. Popiełuszki 10) zaprasza 1 października 2020 r. o godz. 17.00 do Biblioteki Głównej na spotkanie z Joanną Jax - autorką licznych powieściowych serii o tematyce historycznej.

Joanna Jax (właśc. Joanna Jakubczak) urodziła się i mieszka w Olsztynie. Jest absolwentką Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Przez wiele lat pracowała w międzynarodowych korporacjach finansowych. Oprócz pisania powieści maluje na szkle unikatową techniką warstwową, pasjonuje się literaturą biograficzną i grafiką. Zajmuje się również copywritingiem, pisze felietony i jest wolontariuszką w Fundacji dla Rodaka. Zadebiutowała w 2014 roku "Dziedzictwem von Becków", które zachwyciło zarówno recenzentów, jak i czytelników a dwa lata później ukazała się kontynuacja "Piętno von Becków". W następnych latach powstały kolejne powieści i cykle powieściowe: "Długa droga do domu", "Zemsta i przebaczenie", "Syn zakonnicy", "Zanim nadejdzie jutro", "Milczenie aniołów", "Białe róże z Petersburga" i "Drugi brzeg". Głosami czytelników została finalistką Festiwalu Pióro i Pazur na najbardziej wzruszającą powieść roku 2014. Jest także laureatką Wawrzynu = Literackiej Nagrody Warmii i Mazur za rok 2016 (nagroda czytelników), dwukrotnie nominowana do Książki Roku 2017 i 2018 portalu Lubimy Czytać w kategorii "książka historyczna".

Wszystkich zainteresowanych uczestnictwem w spotkaniu, prosimy o przestrzeganie regulaminu wydarzeń kulturalnych, zamieszczonego na stronie internetowej Biblioteki w związku z koniecznością zabezpieczenia uczestników przed możliwością zakażenia się wirusem SARS-CoV-2 (m.in. zakrycie ust i nosa, dezynfekcja dłoni, zachowanie odległości 1,5 m od innego uczestnika spotkania).

Liczba miejsc ograniczona. Bezpłatne wejściówki do odebrania w Bibliotece Głównej oraz Filii nr 2 (ul. Siedlanowskiego 3) wraz z oświadczeniem dotyczącym wirusa SARS-CoV-2.

MBP w Stalowej Woli

 

Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu zaprasza do udziału w II edycji konkursu fotograficznego "Chwila z książką".

Konkurs ma charakter otwarty i skierowany jest do  osób amatorsko i profesjonalnie zajmujących się fotografią, a jego celem jest "zwizualizowanie pasji czytania oraz roli książki w różnych sytuacjach życiowych".

Każda osoba biorąca udział w konkursie może nadesłać bądź złożyć osobiście maksymalnie 5 różnych zdjęć wraz z załączonym nośnikiem elektronicznym. Termin przyjmowania zgłoszeń to 16 listopada 2020 r.

Nadesłane prace oceni komisja konkursowa - dla najlepszych przewidziano nagrody pieniężne.

Szczegółowy regulamin dostępny jest na:
https://mbp.tarnobrzeg.pl/images/Regulaminy/Regulamin_konkursu_Chwila_z_ksi%C4%85%C5%BCk%C4%85_-_II_edycja.pdf

Źródło: MBP w Tarnobrzegu

 

Krośnieńska Biblioteka Publiczna zaprasza dzieci na spotkanie online z autorką "Dynastii Miziołków" - pisarką i ilustratorką Joanną Olech. Spotkanie odbędzie się 29 września 2020 r. o godz. 10.00, poprowadzi je Barbara Gawryluk.

Joanna Olech - ukończyła studia z zakresu grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, tworzy ilustracje do książek dla dzieci i młodzieży, zajmuje się krytyką literacką, pisze artykuły poświęcone literaturze dziecięcej. Od 2007 r. zasiada w Polskiej Sekcji IBBY, jest również współautorką podręczników do języka polskiego oraz ekspertką Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Swoją pierwszą powieść opublikowała w 1993 r. w "Świecie Młodych". Była to "Dynastia Miziołków", która wówczas ukazywała się w odcinkach. Dwa lata później za tę powieść otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, a w 1996 r."Dynastia Miziołków" została uznana za Dziecięcy Bestseller Roku. Po tak udanym literackim debiucie ukazują się kolejne książki, w większości ilustrowane przez autorkę: "Pompon w rodzinie Fisiów", "Tarantula, Klops i Herkules", "Poppintrokowie: opowiadania z magią i dreszczem", "Mali bohaterowie", "Porwanie. Szkoła detektywów Emila Wykopka", "Mam prawo i nie zawaham się go użyć", "Egaliterra", "Kto ty jesteś?". Trzy ostatnie książki to przykład doskonałej współpracy Joanny Olech z grafikiem Edwardem Bąkiem.

Barbara Gawryluk - absolwentka filologii szwedzkiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tłumaczka, dziennikarka radiowa, prowadzi autorski program o literaturze dla dzieci w radiu Kraków. Laureatka nagrody IBBY za upowszechnianie czytelnictwa. Autorka wielu książek dla dzieci, m.in. "Dżok. Legenda o psiej wierności" wpisana na Złotą Listę Fundacji ABC, "Zuzanka z pistacjowego domu" (Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego), "Czarna, Klifka i tajemnice z dna morza" (nominacja do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego).

Spotkanie realizowane jest w ramach projektu "Wirtualne biblioinspiracje – od czytania do działania" z Programu "Kultura w sieci" dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury.
 
Źródło: FB

Gminna Biblioteka Publiczna w Boguchwale (ul. Suszyckich 13) zaprasza 28 września 2020 r. o godz. 18.00 na spotkanie autorskie z pisarką Joanną Jax.

Spotkanie organizowane jest w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki. Obowiązuje limit uczestników - 30 osób z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Bezpłatne wejściówki do odbioru w GBP

Joanna Jax (właśc. Joanna Jakubczak) - oprócz pisania powieści maluje na szkle unikatową techniką warstwową, pasjonuje się literaturą biograficzną i grafiką. Zajmuje się także copywritingiem i jest wolontariuszką w Fundacji dla Rodaka wspierającej Polaków w Kazachstanie. Zadebiutowała w 2014 roku "Dziedzictwem von Becków", które zachwyciło zarówno recenzentów, jak i czytelników. Oprócz sagi von Becków ma na swoim literackim koncie także cykle "Zemsta i przebaczenie", "Zanim nadejdzie jutro" oraz "Prawda zapisana w popiołach". Głosami czytelników została finalistką Festiwalu Literatury Kobiecej Pióro i Pazur na najbardziej wzruszającą powieść roku 2014. Uhonorowana Wawrzynem - Literacką Nagrodą Warmii i Mazur za rok 2016 (nagroda czytelników). W 2018 r. jej powieść "Narodziny gniewu" znalazła się wśród dwunastu bestsellerów promowanych w ramach ogólnopolskiej akcji CZYTAJ.PL.

Źródło: FB

Miejska Biblioteka Publiczna im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli ogłasza dwa konkursy dla młodych twórców. Wspólnie z LO im. KEN i Starostwem Powiatowym w Stalowej Woli zaprasza do udziału w XX edycji konkursu  poetyckiego Moja Mała Ojczyzna pod hasłem "Godziny przy piórze", a wspólnie ze starostwem Powiatowym ogłasza XXV edycję konkursu Ekslibris pod hasłem "Magiczne miejsca powiatu stalowowolskiego".

Konkurs literacki przeznaczony jest dla młodych twórców powiatu stalowowolskiego i przebiega w dwóch kategoriach wiekowych: uczniowie klas  IV–VIII szkół podstawowych (I kategoria), uczniowie szkół ponadgimnazjalnych (II kategoria). Zainteresowani udziałem w konkursie powinni złożyć dwa wiersze o tematyce dowolnej, napisane czytelnie na oddzielnych kartkach (w pięciu egzemplarzach). Każdy wiersz należy podpisać - w prawym górnym rogu – pseudonim (godło) autora, typ szkoły, klasa. Do pracy należy dołączyć zaklejoną kopertę podpisaną takim samym pseudonimem. W kopercie - informacje o autorze: imię, nazwisko, adres, nr telefonu, klasa, szkoła oraz oświadczenie na wyrażenie zgody  na  wykorzystanie  danych  osobowych i wizerunku  na  potrzeby promocji biblioteki według załączonego wzoru – podpisane przez rodzica lub opiekuna. Patronat nad konkursem sprawuje Związek Literatów Polskich  Oddział w Rzeszowie oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Koło w Stalowej Woli. Prace można składać do 2 października 2020 r. w Miejskiej Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli, budynek Biblioteki Międzyuczelnianej przy ul. ks. J. Popiełuszki 10, tam również można uzyskać informacje uzupełniające. Najlepsze wiersze uhonorowane zostaną nagrodami; prace oceniać będzie jury  powołane przez organizatorów. O terminie uroczystego podsumowania  konkursu, połączonego z wręczeniem nagród, laureaci zostaną powiadomieni telefonicznie.  

Do udziału w konkursie na ekslibris okolicznościowy pod hasłem "Magiczne miejsca powiatu stalowowolskiego" organizatorzy zapraszają zaś uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych z terenu powiatu stalowowolskiego. Celem konkursu zainteresowanie dzieci i młodzieży historią i krajobrazami powiatu stalowowolskiego, popularyzacja ciekawych miejsc i obiektów - zabytków pomników czy miejsc szczególnie ważnych dla historii naszego powiatu, a także popularyzacja architektury przemysłowej, miejsc rekreacyjnych czy turystycznych szlaków, rozbudzanie szacunku dla rodzimej kultury i przynależności do lokalnego środowiska, pobudzanie plastycznej aktywności twórczej młodzieży oraz zainteresowanie dzieci i młodzieży ciekawą formą wyrażania swoich myśli i  koncepcji twórczych (forma ekslibrisu). Exlibrisy - podpisane (imię, nazwisko, szkoła, klasa) - należy składać w siedzibie MBP przy ul. Popiełuszki 10 - do 15 października 2020 r. Tam też uzyskać można szczegółowe informacje dotyczące konkursu (lub pod numerem telefonu 15 842 10 63, wew. 38). Ekslibrisy powinny być w formacie A-4, zachowując jednak zawsze charakterystyczną formę projektu plastycznego - ekslibrisu (forma plastyczna jednobarwna – kolor czarny). W pracę wkomponowany powinien być napis "Ekslibris" i "Powiat Stalowowolski". Uwaga: ocenie nie będą podlegać prace wykonane ołówkiem i kredką. Do pracy należy dołączyć oświadczenie o wyrażeniu zgody na wykorzystanie wizerunku i danych osobowych na potrzeby promocji konkursu na podstawie art. 29 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE (RODO). Autorzy najciekawszych ekslibrisów zostaną uhonorowani atrakcyjnymi nagrodami, laureaci zostaną powiadomieni o terminie wręczenia nagród. Fundatorami nagród są: Starostwo Powiatowe oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Stalowej Woli.

MBP w Stalowej Woli
 

 

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na spotkanie online z Witoldem Szabłowskim - dziennikarzem, reporterem, autorem m.in. "Jak nakarmić dyktatora?" i "Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia". Spotkanie odbędzie się 25 września 2020 r. o godz. 18.00 na platformie ClickMeeting (obowiązuje rejestracja uczestników na stronie: https://bibliotekarzeszow.clickmeeting.pl) i będzie tłumaczone na język migowy. Poprowadzi je red. Adam Głaczyński z Polskiego Radia Rzeszów.

Wydarzenie organizowane jest  w ramach projektu "Spotkajmy się online" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Witold Szabłowski (ur. 27 czerwca 1980) – dziennikarz, reportażysta. Studiował politologię w Warszawie i Stambule. Karierę dziennikarską zaczynał jako depeszowiec w TVN24.  Pracował  w dzienniku "Nowy Dzień", a w wieku dwudziestu pięciu lat został najmłodszym reporterem "Dużego Formatu" - magazynu "Gazety Wyborczej". Specjalizuje się głównie w tematyce Bliskiego Wschodu. Mieszkał przez jakiś czas w Turcji, gdzie pracował  jako stażysta telewizji CNN Türk. Obecnie jest znany i doceniany zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Jako pierwszy Polak, dotarł w 2006 roku do rodziny Alego Ağcy, zamachowca, który próbował zabić papieża Jana Pawła II. Ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród, w tym Melchiora za 2007 rok i wyróżnienie w konkursie Amnesty International za cykl swoich reportaży z Turcji. W 2010 roku  został uhonorowany Nagrodą Dziennikarską Parlamentu Europejskiego za reportaż "Dziś przypłyną tu dwa trupy", w którym poruszył problem nielegalnych imigrantów przybywających do Unii Europejskiej.

Za pierwszą książkę - "Zabójca z miasta moreli. Reportaże z Turcji" - przyznano mu Nagrodę im. Beaty Pawlak oraz nominację do Nagrody Literackiej Nike 2011, a także do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Angielskie wydanie "Zabójcy..." otrzymało nagrodę brytyjskiego PEN-Clubu. Książka ukazała się także w języku rosyjskim i niemieckim. W 2012 roku otrzymał specjalne wyróżnienie od jury Nagrody im. Anny Lindh. Dziennikarz został doceniony za  artykuły o wychodzeniu Albanii z komunizmu i emigracji Albańczyków. Za reportaż "Dom pełen Ukraińców" uhonorowano go Nagrodą PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego. Książka dotycząca rzezi wołyńskiej "Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia" dostała Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej.

Zbiór reportaży "Tańczące Niedźwiedzie. Reportaże z transformacji" Szabłowskiego to jeden z największych sukcesów polskiego reportażu za granicą. Otrzymał za niego nominację do The Edward Stanford Travel Writing Awards. Ponadto książka ukazała się nakładem największego światowego wydawcy – nowojorskiego Penguin Random House, który w kwietniu bieżącego roku wydał również najnowsze dzieło reportera - "Jak nakarmić dyktatora?". Książka jest efektem spotkań z kucharzami największych dyktatorów, Fidela Castro czy Saddama Husajna. Pracował nad nią cztery lata i przejechał w tym celu cztery kontynenty.

Witold Szabłowski stara się zrozumieć swoich bohaterów, nie oceniać ich. Mówi o sobie: "Jestem tubą, przez którą czytelnicy poznają historię z większą ilością niuansów, niż w przypadku krótkich relacji prasowych".

WiMBP w Rzeszowie

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle organizuje 24 i 25 września 2020 r. w ramach projektu "Jak Jan Szczepanik ubarwił świat?" warsztaty fotograficzne dla młodzieży "Pod powiekami światła".

Warsztaty poprowadzi Paweł Kula - absolwent ASP w Poznaniu, animator kultury, nauczycie i artedukator, współtwórca metody solarigrafii, który buduje prymitywne aparaty fotograficzne i zabawki optyczne oraz działa w Stowarzyszeniu Oswajanie Sztuki. Podczas wspólnej pracy warsztatowej młodzi odbiorcy przekonają się czym jest fenomen widzenia, doświadczą zjawiska światłoczułości w swoim otoczeniu, i wspólnie z prowadzącym prześledzą jak rozwijała się fotografia i kinematografia.

Patronat medialny nad projektem objęły: Telewizja Jasło, Telewizja Obiektyw, Internetowa Telewizja Południe, Radio Trendy, Obiektyw Jasielski.

Partnerzy projektu: Jasielski Dom Kultury, Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle.

Projekt dofinansowany przez Fundację BGK w programie "Dzieci Kapitana Nemo" 2020.

MBP w Jaśle

 

%AM, %25 %296 %2020 %08:%Sep

Tydzień Zakazanych Książek 2020

Od 27 września do 3 października 2020 r. biblioteki oraz inne instytucje kultury w Polsce i na świecie obchodzą Tydzień Zakazanych Książek (Banned Books Week). Hasło tegorocznej odsłony wydarzenia to: "Cenzura to ślepy zaułek. Odnajdźmy wolność czytania".

Tydzień Zakazanych Książek (Banned Books Week) wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest ściśle związany z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, która mówi o wolności słowa. Wydarzenie organizuje od 1982 r. Stowarzyszenie Amerykańskich Bibliotek (American Library Association) w odpowiedzi na nagły wzrost prób usuwania określonych książek ze szkół, bibliotek i księgarń.

Celem kampanii jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na działanie cenzury (obyczajowej, politycznej, religijnej), potrzebę wolności słowa i tworzenia literatury oraz problem prześladowania ludzi za to, że czytają lub piszą książki. Ma ona również prowokować do zrewidowania utartego sposobu myślenia utrwalonego poprzez aktualnie sankcjonowane zasady i przypominać o wydawnictwach, które z różnych powodów próbowano usuwać z obiegu.

Więcej informacji: http://www.ala.org/advocacy/bbooks/

Źródło: ALA

Page 1 of 576

Newest Audio files: music, audiobooks

See all

Filtruj muzykę

Video gallery

See all

Photo gallery

Calendar of events

Komunikator internetowy Napisz do nas... Wyślij