Jasło: Spotkanie autorskie z Barbarą Gawryluk - relacja i nagranie

  • %AM, %26 %389 %2020 %09:%Nov
  • font size decrease font size decrease font size increase font size increase font size
  • Print
  • Email
  • Be the first to comment!
Qr Code
Jasło: Spotkanie autorskie z Barbarą Gawryluk - relacja i nagranie Fot. MBP w Jaśle

24 listopada 2020 r. młodzi czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle mieli okazję spotkać się online z Barbarą Gawryluk - dziennikarką radiową, tłumaczką z języka szwedzkiego, autorką książek dla dzieci i młodzieży.

Hasłem spotkania była odwaga, dlatego też autorka przygotowała książki, które odpowiadają temu tematowi. Doskonale w to hasło wpisuje się seria "Pies na medal"  - o psach wykonujących różne zawody i pomagających ludziom. Wśród nich są m.in. "Luna. Pies terapeuta", "Rolek. Pies przewodnik", "Czart. Pies lawinowy", "Limba. Pies pasterski", "Morus. Pies ratownik wodny". Pisarka przypomniała również o nieco starszej książce - "Dżok legenda o psiej wierności" opowiadającej o ogromnym przywiązaniu psa do swojego właściciela. Zdarzenie to miało miejsce w Krakowie przed 30 laty, a Dżok doczekał się własnego pomnika w pobliżu Wawelu jako symbol psiej wierności.

Barbara Gawryluk zaznaczyła, że większość jej książek to prawdziwe historie. Nie powstały w jej wyobraźni, ale wydarzyły się naprawdę. Wynika to z tego, że jako dziennikarka często słyszy o różnych interesujących wydarzeniach, ciekawią ją szczegóły tych sytuacji i ich zakończenie. W ten sposób powstają jej opowieści dla dzieci, zawsze wyrastają one z przeprowadzonych przez autorkę spotkań z bohaterami jej książek.

Odpowiadając na pytania uczestników spotkania, autorka pokazała książki, które przetłumaczyła z j. szwedzkiego, m.in. serię "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai" Martina Widmarka, wyliczyła, że napisała: ok. 40 książek oraz określiła w jakiej kolejności czytać serię o sympatycznym psie – Kaktusie. Na zakończenie spotkania zaprezentowała książkę "Tutu. Opowieść o śwince która marzyła o rajskiej wyspie". Jest to historia małej, nietypowej świnki, która chciała zamieszkać na wyspie świnek, a w spełnieniu marzeń pomogli jej przyjaciele i odwaga. Jak zaznaczyła autorka, aby spełnić swoje marzenia trzeba wykazać się odwagą. Uczestnicy otrzymali zadanie domowe – odnalezienie na mapie wyspy świnek, która istnieje naprawdę.

Nagranie spotkania dostępne jest na stronie: www.facebook.com/BibliotekaJaslo

Spotkanie "3,2,1… Odwaga!" odbyło się w ramach ramach projektu Do CZYTANIA! Gotowi! Start!

Patronat medialny nad projektem objęły: Polskie Radio Rzeszów, Radio Trendy, TVP Rzeszów, Telewizja Obiektyw, Telewizja Jasło.

Współorganizatorzy projektu: Jasielski Dom Kultury, Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle "FAMILIARIS".

Projekt Do CZYTANIA! Gotowi! Start! dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

MBP w Jaśle

Read 148 times Last modified on %PM, %02 %600 %2020 %14:%Dec

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Video gallery

See all

Photo gallery

Calendar of events

Komunikator internetowy Napisz do nas... Wyślij