Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa w nowej odsłonie

  • %AM, %21 %453 %2018 %10:%Dec
  • font size decrease font size decrease font size increase font size increase font size
  • Print
  • Email
  • Be the first to comment!
Qr Code
Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa w nowej odsłonie PBC

20 grudnia 2018 r. została uruchomiona nowa wersja portalu Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej w systemie dLibra 6 opracowanym przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

Jakie zmiany czekają na czytelników?

Interfejs użytkownika zaprojektowano od nowa z uwzględnieniem współczesnych trendów. Czytelnicy mogą korzystać z zasobów cyfrowych nie tylko na komputerach stacjonarnych, ale także na urządzeniach mobilnych (tablety, smartfony). Nowy system został wyposażony w elastyczny mechanizm wyszukiwania, który jest dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkownika. Konfiguracja mechanizmu odbywa się na poziomie poszczególnych pól metadanych oraz tekstu obiektu cyfrowego. Zainteresowany w pierwszej kolejności otrzymuje obiekty wyszukane na podstawie tytułu, autora lub słów kluczowych, kolejno pojawiają się obiekty znalezione w pozostałych polach metadanych, a na końcu te, które odnaleziono na podstawie treści obiektu cyfrowego. Warto zaznaczyć, iż otrzymane wyniki można filtrować jak również sortować wg wielu kryteriów (dowolne pole metadanych, kolekcja, obiekt grupujący, format, etc.). Usprawniony został także model przeglądania indeksów (możliwość filtrowania wartości z wykorzystaniem frazy wyszukiwawczej). W systemie dLibra 6 wprowadzono również funkcję prezentowania jednego obiektu z wykorzystaniem kilku różnych formatów prezentacyjnych oraz możliwość zapisywania plików cyfrowych na własnym urządzeniu.

Zachęcamy do korzystania z portalu Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa w nowej odsłonie, a zainteresowani poszerzeniem wiedzy na temat funkcji 6. generacji systemu dLibra dodatkowe informacje znajdą na:

https://confluence.man.poznan.pl/community/display/DLI6/01.+Nowe+funkcje+w+wersji+6.0

oprac. Agata Rak-Wilczakowska
Pracownia Digitalizacji Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

 

Read 734 times

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Video gallery

See all

Photo gallery

Calendar of events

Komunikator internetowy Napisz do nas... Wyślij