• 12-09-2019
Rzeszów: "Tradycyjna biżuteria grup etnicznych regionu Karpat" - spotkanie z Eweliną Matusiak-Wyderką WiMBP w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na spotkanie z twórczynią i znawcą tradycyjnych karpackich ozdób koralikowych, artystką-rękodzielnikiem Eweliną Matusiak-Wyderką. Spotkanie zatytułowane "Tradycyjna biżuteria grup etnicznych regionu Karpat" odbędzie się 12 września 2019 r. o godz. 17.00 w budynku głównym WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13.

Prezentacja przybliży historię wytwarzania i noszenia koralikowej biżuterii etnicznej. Spotkanie połączone będzie z wystawą koralikowej biżuterii karpackiej autorstwa Eweliny Matusiak-Wyderki i pokazem tradycyjnych karpackich strojów ludowych i ozdób koralikowych oraz ekspozycją książek poświeconych grupom etnicznym Karpat.

Ewelina Matusiak-Wyderka - oligofrenopedagog, twórczyni rękodzieła artystycznego, specjalizująca się w wykonywaniu ozdób koralikowych wzorowanych na tradycyjnej biżuterii grup etnicznych regionu Karpat - Łemkowszczyzny, Bojkowszczyzny, Huculszczyzny. Artystka założyła Pracownię Miodosytnia oraz prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Ludowym Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej.

Projekt dofinansowany w ramach Europejskich Dnia Dziedzictwa 2019 odbywających się pod hasłem "Polski splot".

WiMBP w Rzeszowie