Przemyśl: Spotkanie z Krzysztofem Drozdowskim i promocja książki "Artylerzysta Piłsudskiego. Wspomnienia gen. Jana Chmurowicza"

• 12-07-2019
Przemyśl: Spotkanie  z Krzysztofem Drozdowskim i promocja książki "Artylerzysta Piłsudskiego. Wspomnienia gen. Jana Chmurowicza" PBP

Przemyska Biblioteka Publiczna (ul. Grodzka 8, budynek A) zaprasza 12 lipca 2019 r. o godz. 17.30 na spotkanie autorskie z Krzysztofem Drozdowskim, połączone z promocją książki "Artylerzysta Piłsudskiego. Wspomnienia gen. Jana Chmurowicza".

Służbę wojskową Jan Chmurowicz rozpoczął w 1909 r. w armii austro-węgierskiej, w której – z przerwami – służył do listopada 1918 roku. Z dniem 1 XI 1918 r. został przyjęty do Wojska Polskiego. W trakcie bitwy nad Niemnem we wrześniu 1920 r. skutecznie dowodził 3. pułkiem artylerii ciężkiej, wspierającym w walkach 3. Dywizję Piechoty Legionów. W następnych latach dowodził różnymi jednostkami artylerii w Chełmie i w Poznaniu oraz był komendantem Szkoły Strzelań Artylerii w Toruniu. W 1931 r. został mianowany II dowódcą piechoty dywizyjnej w 20 DP. Trzy lata później objął dowództwo 15 DP stacjonującej w Bydgoszczy. W 1935 r. otrzymał awans generalski. W 1939 r. został zastępcą dowódcy DOK X. We wrześniu 1939 r. bronił Przemyśla. 25 IX 1939 r. dostał się do niemieckiej niewoli. W oflagu jenieckim w Woldenbergu był konspiracyjnym dowódcą obozu. Po wojnie wrócił do Krakowa i zamieszkał z córką. W nowej rzeczywistości politycznej nie przywrócono go do służby w wojsku, o co energicznie zabiegał. Wspomnienia gen. Chmurowicza przeleżały w archiwach wiele lat. Dzięki tym wspomnieniom, poprzedzonym obszernym szkicem biograficznym o gen. Janie Chmurowiczu napisanym przez młodego historyka Krzysztofa Drozdowskiego, jego postać przywracamy na należne miejsce w naszej historii.

Źródło: PBP