Przemyśl: Spotkanie z Olgą Tokarczuk i Oksaną Zabużko

• 18-05-2019

18 maja 2019 r. o godz. 17.00 w Domu Ukraińskim w Przemyślu odbędzie się wyjątkowe spotkanie z najwybitniejszymi pisarkami współczesnej literatury polskiej i ukraińskiej - Olgą Tokarczuk i Oksaną Zabużko.

Rozmowę poprowadzą publicyści - Iza Chruślińska i Edwin Bendyk. Wstęp wolny, spotkanie prowadzone będzie w języku polskim.

Olga Tokarczuk - absolwentka psychologii na Uniwersytecie Warszawskim, pisarka, laureatka wielu nagród, m.in. The Man Booker International Prize 2018, Nagrody Fundacji im. Kościelskich, Paszportu Polityki, Nagrody Kulturalnej Śląska, Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego, Uznamskiej Nagrody Literackiej, Nike (czterokrotnie nominowana) czy Brücke Berlin-Preis. Jej książki tłumaczono na języki: angielski, francuski, niemiecki, hiszpański, włoski, szwedzki, duński, bułgarski, serbski, chorwacki, rosyjski, czeski, ukraiński, turecki, chiński, japoński i hindi. Autorka poczytnych książek "Bieguni", "Prawiek i inne czasy", "Dom dzienny, dom nocny", "Prowadź swój pług przez kości umarłych", "Księgi Jakubowe" i in. Na Uniwersytecie Opolskim prowadzi zajęcia z twórczego pisarstwa.

Oksana Zabużko - w 1987 r. na Uniwersytecie Kijowskim uzyskała tytuł doktora filozofii, wykładała na uniwersytetach w USA (Pensylwania, Harward, Pittsburgh), autorka wielu książek i artykułów przetłumaczonych na języki: polski, angielski, francuski, niemiecki, czeski, węgierski, chorwacki, bułgarski, rosyjski, perski. Pisze prozę, poezję, publicystykę. Mieszka w Kijowie. Laureatka ponad 30 ukraińskich i międzynarodowych nagród literackich, wiceprezydent ukraińskiego PEN Klubu. Autorka książek "Badania terenowe nad ukraińskim seksem", "Ukraiński palimpsest", "Siostro, siostro" oraz prac naukowych. "Badania terenowe..." doczekały się inscenizacji na deskach teatru Krystyny Jandy, a za "Muzeum porzuconych sekretów" otrzymała Nagrodę Literacką Europy Środkowej Angelus.

Źródło: FB