Żarnowiec: "Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród…"

• 16-09-2018
Żarnowiec: "Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród…" Europejskie Dni Dziedzictwa

Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu (Żarnowiec 133) zaprasza 16 września 2018 r. o godz. 17.00 na wernisaż wystawy "Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród…" połączony z promocją tomu wierszy patriotycznych Marii Konopnickiej.

Wystawa (z darmowym przewodnikiem w formie folderu) przybliża proces odzyskania przez Polskę niepodległości z uwzględnieniem patriotycznego dorobku poetki. Towarzyszy jej publikacja pt. "Śpiewnik historyczny (1767-1863) Marii Konopnickiej" - reedycja tomiku z opracowaniem zawierającego wiersze patriotyczne dla dzieci i młodzieży. Tomiku zakazanego przez cenzurę rosyjską i wydanego dopiero w 1904 r. pod pseudonimem Jan Sawa (warto podkreślić, że książka ta nie doczekała się wznowień, zwłaszcza po II wojnie światowej).

Wydarzenie jest częścią obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa i ma na celu promowanie wartości kulturowych oraz twórczości i działalności patriotycznej Marii Konopnickiej poprzez prezentację obiektów muzealnych i archiwalnych niedostępnych dla zwiedzających – ze szczególnym uwzględnieniem napisanej w Żarnowcu "Roty", dla której w 2018 r. przypada 110. rocznica pierwodruku.

Źródło: Kultura Dostępna