Rzeszów: Warsztaty dla dokumentalistów lokalnej historii

• 10-08-2018
Rzeszów: Warsztaty dla dokumentalistów lokalnej historii Fundacja Rzeszowska

Fundacja Rzeszowska zachęca mieszkańców miasta do wzięcia udziału w projekcie "Mikrohistorie" poświęconym archiwistyce społecznej.

- Nasi dziadkowie odchodzą, a wraz z nimi wiedza o naszych korzeniach. Warto ją zatrzymać, zachować i przekazać kolejnym pokoleniom. Wartość rodzinnych historii zaczyna się doceniać z wiekiem. Dlatego powstał projekt "Mikrohistorie", którego pierwszym punktem będą warsztaty dla dokumentalistów lokalnej historii, a drugim portal Rzeszowskie Archiwum Społeczne, gdzie każdy będzie mógł poznawać lokalne opowieści oraz dzielić się tym wspólnym i niezwykle cennym dobrem. Dzięki internetowej platformie wspomnienia rzeszowian zostaną utrwalone w postaci tekstu, fotografii, dźwięku lub filmu. Chcemy ocalić przekazywane niegdyś opowieści rodzinne o naszych przodkach i mieście. Postęp technologiczny zmienia bezlitośnie naszą kulturę i społeczeństwo. W konsekwencji wartość wspomnień o pochodzeniu zostaje zepchnięta na dalszy plan naszego życia lub całkiem zapominana. W szufladach zalegają tylko nieme artefakty - fotografie przodków, o których z biegiem czasu wiemy coraz mniej i nierzadko nie zdajemy sobie sprawy jak wielką wartość stanowią - wyjaśnia Ilona Dusza-Kowalska, koordynator projektu.

Jednak zanim Fundacja przystąpi do zbierania wspomnień mieszkańców Rzeszowa, poszukuje dokumentalistów owych mikrohistorii. Dla wszystkich chętnych spróbować swoich sił w tej roli organizowane są dwudniowe (13 i 14 sierpnia 2018 r.) warsztaty. Ich uczestnicy poznają zagadnienia archiwistyki społecznej, metody prowadzenia domowych archiwów, digitalizacji i upubliczniania archiwaliów, prowadzenia wywiadów i dokumentacji z zakresu historii mówionej.

W części pierwszej pt. "Wywiad. Jak słuchać, by usłyszeć" przedstawiciele Fundacji będą udzielać wskazówek, jak przygotować się do wywiadu m.in. z osobami starszymi, jak tworzyć arkusze wywiadu oraz jak prowadzić i rejestrować spotkania z darczyńcami wspomnień pod względem psychologicznym i technicznym. Drugie spotkanie pn. "Co zrobić, aby inni usłyszeli?" to praktyczne ćwiczenia z zasad opracowywania i wykorzystywania zebranych relacji, wykorzystania bezpłatnego oprogramowania do katalogowania archiwaliów, obróbki plików audio i video, budowania i wykorzystywania portalu Rzeszowskie Archiwum Społeczne.

Obowiązkowym zadaniem uczestników po warsztatach będzie opracowanie co najmniej jednej relacji świadka historii i udostępnienie jej w Rzeszowskim Archiwum Społecznym.

- Może to być niemal każdy. Na naszym portalu może znaleźć się na przykład opowieść naszych rodziców o dziadkach, dziadków o pradziadkach, dziadków o Rzeszowie itd. Szczegóły będziemy ustalać wspólnie z dokumentalistami na warsztatach. - Dlaczego warto skorzystać z udziału w takim szkoleniu? - Ponieważ nabyta wiedza i umiejętności dziennikarskie są bardzo przydatne. Pozwalają nam poukładać rodzinne historie tak, aby trafiały do kolejnych pokoleń. Każdy z naszych dokumentalistów będzie mógł ponadto uczestniczyć w przygotowywaniu materiału video wybranej relacji pod okiem profesjonalisty z dziedziny reportażu - zachęcaja pracownicy Fundacji.

Udział w warsztatach jest bezpłatny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy. Zgłoszenia przyjmowane są mailowo do 11 sierpnia 2018 r. - W zgłoszeniu prosimy o podanie imienia, nazwiska, wieku uczestnika oraz krótkiej informacji na temat motywacji do wzięcia udziału w warsztatach – informuje Monika Drzymała, koordynator merytoryczny projektu.

Warsztaty dla dokumentalistów rzeszowskich mikrohistorii
Termin: 13-14.08.2018 r., godz. 9:00-15:00
Miejsce: pracownia komputerowa Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie (ul. Dąbrowskiego 58A)
Informacja i zapisy: Monika Drzymała ; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Inicjatywa "Mikrohistorie" jest realizowana przez Fundację Rzeszowską oraz dofinansowana ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu "Patriotyzm Jutra". Uroczyste podsumowanie projektu oraz prezentacja wyników pracy dokumentalistów obędzie się w listopadzie 2018 r.

Źródło: Fundacja Rzeszowska