Rzeszów: "Sirin" - wystawa malarstwa Olgi Bukowskiej

  • 17-08-2018
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • Wydrukuj
  • Email
  • Skomentuj jako pierwszy!
Qr Code
Rzeszów: "Sirin" - wystawa malarstwa Olgi Bukowskiej WiMBP w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie - Wypożyczalnia Muzyczna (ul. Żeromskiego 2) zaprasza na wystawę malarstwa Olgi Bukowskiej "Sirin". Wystawa czynna jest od 25 czerwca do 31 sierpnia 2018 r. w godzinach otwarcia Wypożyczalni. Wstęp wolny!

Olga Bukowska studiuje na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Pracuje w różnych technikach malarskich, od akwareli poprzez rozmaite połączenia tuszu i grafitu po akryl i olej. Wykorzystuje przy tym nowe, eksperymentalne podejścia i stale szuka sposobów wyrazu oraz zdobywa nowe doświadczenia. Głównym tematem jej twórczości jest człowiek, jego obecny stan, spojrzenie i jego relacja z otaczającym światem.

Ptak szczęścia SIRIN – w staroruskiej sztuce i legendach ptak z głową dziewicy (kobiety, która jest uosobieniem radości i piękna). Najstarsze przedstawienia Sirina pochodzą z X wieku i zachowały się na talerzykach glinianych i kolczykach znalezionych w Kijowie i Chersoniu. W okresach bliższych współczesności często przestawiany z innym ptakiem rajskim – Alkonostem, przy czym Sirin śpiewa pieśni radości, podczas gdy Alkonost pieśni smutku; czasami te role się odwracają. Jednakże w średniowiecznych legendach ruskich Sirin uważany jest jednoznacznie za ptaka rajskiego, który przylatuje na ziemię, by śpiewać radosne prorocze pieśni o przyszłej szczęśliwości. Jego śpiew rozprasza smutek i tęsknotę.

Jam rajski ptak,

Radości niebios znak.

Mam dla was słowo przypomnienia:

pamiętajcie o rajskich przestrzeniach,

Miejscach szczęśliwości jasnych.

Może tam wejść każdy,

Kto w cierpliwości i pokorze,

Zapragnął Prawdy Bożej.

Kto nie przeraził się cierpienia,

Które oczyszcza i przemienia.

Za chwilę lecę, pamiętajcie:

Warto się trudzić, przybywajcie,

Do raju słodkiego Nieopisanego.

Rajski ptak Oli Bukowskiej to z jednej strony autorski symbolizm, zamknięcie w pewnej nienaturalności, z drugiej – pozytywna możliwość kreacjonizmu, który nawiązuje do źródeł ludowości ruskiej, romantyzmu i secesji. Autorka wykorzystała w kompozycji swych obrazów rytmiczne motywy zdobnicze ludowej sztuki rosyjskiej, czego efektem jest osadzenie ich we wschodniej baśniowości dzieciństwa. Jej ptaki dodają melancholii barwom, zachwycają bogactwem ruskich ornamentów, bordiur, reliefów. Dzięki rajskim ptakom nasza ludzka teraźniejszość staje się bardziej możliwa do zniesienia. Wnoszą one w nasze życie przypomnienie o tym, że istnieje droga do raju. Postarajmy się i my złapać w locie ich piękno i usłyszeć ich rajską pieśń.

WiMBP w Rzeszowie

 

Czytany 313 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Galeria filmów

zobacz wszystkie

Galeria fotografii

Kalendarium imprez

Komunikator internetowy Napisz do nas... Wyślij